Perełki podcastowe

Dawno, dawno temu pisałem o podcastingu (w Polsce i nie tylko). Wtedy traktowałem podcasty bardziej jako audycje radiowe do posłuchania w “dowolnym miejscu, dowolnym czasie”. Ostatnio przetrenowałem inny, ciekawy aspekt podcastingu – możliwość uczestniczenia (z pewnym przybliżeniem) w konferencjach. Pędząc A4 Wrocław-Kraków słuchałem nagrań z FOWA z lutego 2007 (lista nagrań – również z innych edycji FOWA). Szczególnie polecam następujące:

 • Ben Holmes – Index Ventures – kilka ciekawych uwag dotyczących finansowania startupów (utkwiło mi w głowie – startupy możemy między innymi podzielić na products i features – przykładem feature jest “mybloglog” – tego typu przedsięwzięcia nie mogą się sprzedać powyżej 1-5 mln USD) [MP3, 35MB]
  [audio:FOWA-Ben_Holmes.mp3]
 • Simon Willison – ekstremalnie ciekawa prezentacja o OpenID, z pomysłami jak zbudować zdecentralizowane social networks, używając otwartych standardów; nie polecam słuchać podczas prowadzenia samochodu – zbyt zajmująca :) [MP3, 36MB]
  [audio:FOWA-Simon_Willison.mp3]

Słuchając tak dobrych prezentacji rzeczywiście można być na bieżąco i co więcej – słuchać o nowych trendach od samych twórców tych trendów. Postanowiłem poszukać więcej tego typu perełek podcastowych. Aktualnie znalazłem jeszcze takie:

Czy znacie adresy ciekawych stron konferencyjnych gdzie udostępniony jest materiał audio w MP3? Najlepiej takich które bezpośrednio można wrzucić do czytnika i uruchomić ściąganie.

PS. Na najbliższym grillIT postaramy się o lepsze nagłośnienie i również opublikujemy wystąpienia w formie podcastów.

12 Responses

 1. Najlepszy podcast dotyczący Venture Capital i rozpoczynania biznesu w ogóle to: http://www.venturevoice.com – autor raz na miesiąc przeprowadza wywiady z tuzami amerykańskiego biznesu nowych technologii.

  Do tego innovate.blogspot.com – podcast o innowacji i przedsiębiorczości. Coś podobnego jak wyżej, może odrobinę bardziej amatorskie, choć niemniej ciekawe.

 2. Sebastian,

  Linki MP3 nie działają – nie wiem czy to chwilowe, czy już na stałe :-(

 3. konferencje to zdecydowanie http://www.ted.com, nie sama technologia, ale duzo duzo wiecej, bardzo ciekawe, polecam

 4. @Wiktor – rzeczywiście – nie sprawdzałem wszystkich linków a tu akurat te które wybrałem nie działają. Już podpiąłem moje lokalne kopie.

 5. […] Web 2.0 Przegląd trendów rozwoju internetu w Polsce i na świecie. « Perełki podcastowe […]

 6. Swietny wpis! Dzieki.

 7. @Piotr – rzeczywiście TED jest bardzo inspirujący – szkoda że nie udostępnia całości nagrań jako podcastów (tj żeby można było je wgrać do czytnika hurtem) – trzeba wyłuskiwać je pojedynczo.

  Znalazłem jeszcze takie ciekawe podcasty:
  TalkCrunch – aż dziwne, że wcześniej o tym zapomniałem – może dlatego że częstotliwość publikacji dosyć marna
  d.Construct 2006 – podcasty z konferencji d.Construct – ciekawe prezentacje m.in. o Flex, API, folksonomiach
  O’Reilly Web 2.0 Summit Podcasts
  PodTech.net: Technology and Entertainment Video Network

 8. Wczoraj jadąc na zielonogórskie spotkania branży internetowej słuchałem dosyć intensywnie “reboot” z blogxpert – okazuje się że akurat ta część to były wywiady przedkonferencyjne z osobami które mają brać udział w reboot. Rozmowy dosyć “niekonkretne” tj określił bym je jako pogawędki wokół tematów prelekcji – trochę “przydługie”. Może też tematyka bardzo mnie nie wciągnęła – bardzo dużo rozważań ogólnych – bardzo wysokopoziomowych – nawet zahaczająych o filozofię, dużo też o interakcji i użyteczności. Po FOWA nastawiałem się na bardziej skondensowaną wiedzę.

 9. Nie polecam też TalkCrunch – te nagrania, które sprawdziłem to wywiady nagrywane przez telefon – jakość koszmarna. No i częstość publikacji marna.

 10. @Sebastian: http://feeds.feedburner.com/TEDTalks_video
  to feed z TED, ja ogladam w iTunes.
  powiem szczerze ze sam teraz nie znalalzem RSS`u, to co mam, dziala juz ze 2 lata :)

 11. Dzięki! już zaciągam do czytnika :)

 12. …a jeśli ktoś woli posłuchać niż pooglądać to może spróbować http://feeds.feedburner.com/TEDTalks_audio – to nie jest dokładnie ten sam kanał co *_video.