Blogozbiegowisko w Wiśle – podsumowanie

XXIII Jesienne Spotkania PTI - logoW zeszły czwartek uczestniczyłem w ciekawej sesji plenarnej na XXIII Jesiennych Spotkaniach PTI – sesji Blogozbiegowisko. Sesja była kontynuacją procesu “odświeżania wizerunku PTI” rozpoczętego w zeszłym roku. To bardzo cenne, że tak “długowieczna” organizacja jak PTI wychodzi naprzeciw nowym trendom. Celem sesji było zaprezentowanie spotkań branżowych, które w ciągu ostatniego roku mocno się rozwinęły w całej Polsce. Na spotkaniu reprezentowałem wrocławski GrillIT. Sesję prowadził Krzysiek Kowalczyk (Ubik) – jako członek PTI i organizator Auli (serwis w przygotowaniu).

1. Rozpoczął (trochę off-topikowo) Michał Berezowski prezentując temat Second Life, a konkretniej – sposoby badania społeczności SL. Michał zaprezentował kilka zrzutów ekranowych, w tym fokusownię z… lustrem weneckim. Poza samym tematem badań w SL, Michał opowiedział o historii, rozwoju i przyszłości tego metawersu. Prezentacja ciekawa i wciągająca.

Michał Berezowski

Po prelekcji rozpoczęła się dyskusja z kolejnym prowadzącym na temat tego czy SL jest grą czy nie. Nie zostało to jednoznacznie rozstrzygnięte :) – co nie dziwi, bowiem nawet Linden Lab – twórca Second Life – odpowiada na to pytanie – “I tak, i nie”.

2. Prezentacja Artura Fijałkowskiego (WarX) przybliżała spotkania wikipedystów. Artur szczegółowo przedstawił całą historię zjazdów, kończąc na ostatniej serii spotkań, organizowanych we wrześniu w całej Polsce, w ramach świętowania 6. urodzin polskiej Wikipedii.

Artur Fijałkowski

3. W następnej kolejności Mirek Wąsowicz przedstawił 3camp z Trójmiasta. Mirek nie mógł dojechać na spotkanie z Gdańska, prowadził więc prezentację przez telefon. Prezentacja Mirka była krótka i na temat :), dodatkowe info wraz ze slajdami na blogu 3camp.

Telekonferencja z Mirkiem Wąsowiczem

4. Krzysiek Kowalczyk i Artur Kurasiński przybliżyli spotkania warszawskiej Auli. Opowiedzieli o genezie, modelu prezentacji (krótkie, intensywne, pizza po prelekcjach) i prezentowanych projektach.

Krzysiek Kowalczyk i Artur Kurasiński - Aula

5. Następnie Adam Zygadlewicz przedstawił poznański Barcamp. Trzeba przyznać, spotkania poznańskie organizowane są bardzo skrupulatnie – Adam przedstawił nie tylko genezę, najciekawsze prelekcje, ale również pokazał, że po spotkaniach organizatorzy zbierają bardzo szczegółowy feedback weryfikując co warto poprawić, rozwinąć, zmienić. Barcamp to zdecydowanie najlepiej organizacyjnie rozwinięte spotkanie tego typu – warto czerpać z tych dobrych praktyk!

Adam Zygadlewicz - Barcamp

6. Paweł Rutkowski przedstawił następnie warszawski Bootstrap. Poza szczegółowymi informacjami dotyczącymi samej imprezy (wywodzącej się z wcześniejszych Spotkań Railsowych) Paweł przekazał szereg wniosków wysnutych ze spotkań oraz szczegółowe wymagania stawiane prelegentom bootstrapu.

Paweł Rutkowski - Bootstrap
Bootstrap - wymagania dla prowadzących

7. Jakub Chudarek zaprezentował GrillIT-Kraków – krakowskie “wdrożenie” GrillIT. Prezentacja przybliżała tematykę spotkań, najciekawsze pokazy i plany na przyszłość.

Jakub Chudarek - GrillIT-Kraków.

8. Następnie opowiedziałem o GrillIT. Przedstawiłem pierwsze i ostatnie spotkanie wrocławskie, podsumowałem to, jak się rozwinęliśmy i co planujemy w najbliższym czasie.

Nie ma mojego zdjęcia :) – poniżej slajdy z prezentacji:

9. Marcin Pilśniak zaprezentował na koniec Spodek 2.o – spotkania społeczności internetowej Aglomeracji Śląskiej. Te spotkania są mi szczególnie bliskie (sic!) ze względu na autostradę A4 :) łączącą Wrocław i Katowice – relacja z ostatniego spotkania.

Marcin Pilśniak - Spodek 2.0

Na spotkanie nie dojechali przedstawiciele spotkań Bachanalia, Innowatorium i Yulbiz.

Podsumowując: to było bardzo budujące (nie znalazłem lepszego słowa :)) poznać osoby, które prowadzą spotkania tego typu w całej Polsce – to cieszy, że “gdzieś w okolicy” można spotkać się z aktywnymi ludźmi z branży, wymienić doświadczenia i znaleźć partnerów biznesowych. Mam nadzieję, że wkrótce dołączą kolejne inicjatywy tego typu.

W ramach Jesiennych Spotkań PTI prowadzone były też inne sesje (w których niestety nie mogłem uczestniczyć) – np. “Jak skutecznie prowadzić projekt typu web 2.0?“. Opinie osób uczestniczących w tej sesji wskazywały, że niestety mało prelekcji odpowiadało precyzyjnie na postawione pytanie – ważne jednak, że tak ciekawy temat został podjęty. Poniżej logotyp sesji – zbieżność kolorystyki z “designem” mojego bloga zupełnie przypadkowa ;).

Jak skutecznie prowadzić projekt web 2.0

16 Responses

 1. Bachanalia IT, Bachanalia *IT*. Same Bachanalia jako takie to coroczna impreza miejscowych studentów. :)

 2. dzięki za bardzo miłe słowa o barcampie :D we’re doing our best

 3. Sebastian, wielkie dzięki. Również za inspiracje (bez Grilla IT nie byłoby Barcamp Poznań :). Fajnie było się spotkać i zamienić kilka słów – zapraszamy do Poznania.

 4. Zdjęcie nr 3 rządzi!!! :)

 5. […] Web2.0 […]

 6. Było bardzo fajnie :)

 7. Zbieżność loga nieprzypadkowa – czerpało z tych samych, wskazanych przez Ciebie korzeni. Dziekuje Wszytskim za przybycie i pobycie.

  Planujemy kontynuacje w Szczyrku w tygodniu, kiedy bedzie Noc Swietojanska w przyszlym roku, oraz w dniach 24-28 listopada w Wisle. Z niektorymi z wymienionych wyzej rozmawialem juz o tym – sa zaintereswoani kontynuacja.

  Raz jeszcze dziekuje :)

 8. Oooops

  Przepraszam, nie listopada, tylko października 2008 w dniach 20-24

  Nota bene z prawdopodobienstwem 99% mozeciw zabrac narty. Od dwunastu lat, niezaleznie kiedy sa Spotkania, w ich trakcie spada pierwszy snieg

  Pozdrawiam

 9. ja ze swej strony dodam tylko, ze 3camp również powstał dzięki inspiracji wrocławskim GrillIT :)

 10. […] Zdjęcie: Sebastian Kwiecień – za Web20.pl […]

 11. Czy wszyscy boją się napisać, że ogólnie spotkanie PTI było słabe?

 12. @wiktor – dla mnie osobiście już sam fakt spotkania osób organizujących spotkania branżowe był bardzo cenny, również rozmowy kuluarowe były rewelacyjne. trzeba przyznać, że było trochę zamieszania organizacyjnego momentami, a na wszystkich moich zdjęciach widać szafę krosowniczą sponsora :) ale jakoś można to przeżyć.

 13. […] PS. Bardzo dokladna (ze zdjeciami!) relacja z Blogozbiegowiska mozecie przeczytac na blogu Web20.pl Sebastiana Kwietnia. _uacct = “UA-610639-3”; urchinTracker(); napisane przez artur w kategorii Blogi, Różne, Biznes, Aula Polska, Nauki Społeczne, Nowe Technologie, Marketing, Recenzje, Web 2.0, Internet […]

 14. Ja nie wiem czy krytyka jest konieczna – jeśli już to chyba prezentacji czysto reklamowych (nie mówię tu o sponsorach bo to ich prawo). Dla mnie choć bardzo krótka, ciekawa była prezentacja Michała Berezowskiego nt. Second Life – nareszcie zamiast papki marketingowej, trochę socjologii. Brawo. Pozdrawiam

 15. @bartek:

  Krytyka zawsze jest konieczna, a mój wpis był raczej prowokacją (udaną) niż krytyką.

  Pzdr

 16. Polecam:
  http://it.wtrojmiescie.org/
  oraz starszą http://www.it.wkrakowie.org/
  Zdecydowanie jest życie poza PTI (miało być) ;)
  Zapraszamy !