Spodek2.2 – podsumowanie

W ostatnią sobotę w Katowicach miało miejsce kolejne spotkanie ludzi branży internetowej – Spodek 2.0. Poniżej unikalna fotka Mirka i Marcina – organizujących spotkania:

Mirek i Marcin - organizatorzy Spodek 2.0

Można było posłuchać następujących prelekcji:

1. “Śląska Biblioteka Cyfrowa – ku Bibliotece 2.0” – Monika Jędralska opowiedziała o działaniach zmierzających do udostępnienia w postaci cyfrowej różnych dzieł historycznych. Prezentacja całościowo omówiła temat – od omówienia organizacji poprzez wykorzystywane narzędzia. Okazuje się, że bibliotekarze też blogują, są w Second Life i generalnie starają się aktywnie wychodzić do swoich “klientów”. Aktualnie, działając od listopada zeszłego roku, projekt dorobił się 4600 “utworów”. Nawiązała się dyskusja z salą – a konkretnie z panem który “miał więcej książek w swojej biblioteczce” i starał się udowodnić marne wyniki projektu, natomist nie udało się ustalić czy owa “domowa biblioteczka” gromadzi również historyczne starodruki (w liczbie >4600), czy też może książki popularne – to jest pewna różnica.

Monika Jędralska

2. “Public relations w mediach elektronicznych – dopełnienie kampanii, czy strata czasu?” – Bartłomiej Juszczyk całościowo przedstawił możliwości e-PR, przedstawił case study “problemu robaków” w marce Wedel, przybliżył narzędziownię specjalisty e-PR i powiedział jak zadbać o dobry PR w internecie. Prezentacja bardzo wciągająca (cóż – dobry PR-owiec… :)) i przekazująca konkretną wiedzę.

Bartłomiej Juszczyk

3. “Komercjalizacja blogosfery – szanse i zagrożenia?” – Michał Michalik i Maciej Zawadziński z serwisu Krytycy.pl przedstawili rolę blogosfery w e-PR (zamierzone czy nie – uzupełnienie wcześniejszej prelekcji), a potem przeszli do omawiania serwisu Krytycy.pl. Przyznam szczerze, że na tę prezentację ostrzyłem sobie zęby :)) – przyjechałem więc do Katowic z przygotowanymi już pytaniami. W skrócie – inicjatywa ciekawa, choć jak dla mnie – nie jestem jeszcze przekonany do tego, aby wejść w ten pomysł. Wkrótce dłuższy post na ten temat, a w tej chwili tylko kilka ciekawych liczb:

  • start serwisu – 1 października
  • ustalone minimalne wynagrodzenie za wpis reklamowy na blogu – 21 zł
  • każdy bloger sam indywidualnie określa swoją stawkę
  • maksymalne stawki ustalane przez blogerów przekraczają 1000 zł – są to pewnie stawki zaporowe

Michał Michalik
Maciej Zawadziński

4. “Wprowadzenie do Ruby on Rails” – Klaudiusz Fabryczny opowiedział o języku Ruby oraz frameworku RubyOnRails. Prezentacja bardzo ciekawa i zachęcająca do spróbowania tego rozwiązania – prowadzący wykazał się szerokim zrozumieniem tematu i fascynacją tematem. Po raz kolejny poczułem się zachęcony do spróbowania Ruby i po raz kolejny chyba nie znajdę niestety na to czasu, a szkoda!

Klaudiusz Fabryczny

5. Na koniec mieliśmy ponadprogramową prezentację firmy ExPro – prezentację projektu doSejmu.pl – nawiązującą do popularnego ostatnio tematu Wyborów :). Prelegenci przedstawili system, czas jego tworzenia oraz cele. Serwis ma spełniać funkcje tuby wyborczej oraz wizytówek dla partii. Nawiązała się ciekawa dyskusja porównująca projekt do gover.pl.

ExPro

Po prelekcjach oczywiście rozmowy kuluarowe, które przebiegły (mnie przynajmniej) głównie pod hasłem RubyOnRails i rozwijania startupów. Podsumowując – było ciekawie i na temat – na pewno jeszcze nieraz wpadnę do Spodka!

5 Responses

  1. Bardzo fajnie, że nasz śląski barcamp ma wsparcie w Twojej osobie Sebastianie. Długo czekałem, aż na naszej śląskiej ziemi powstaną inicjatywy na miarę wrocławskiego Grilla czy też spotkań warszawskich, czy też krakowskich. Na pierwszym oficjalnym spotkaniu być nie mogłem natomiast po tym napawa mnie duży optymizm i za pośrednictwem Twojego bloga gratuluje wszystkim, którzy się przyczynili do tego sukcesu.

  2. a czemu unikalna? :D

  3. Jakoś mało jest waszych fotek – rzadko widać organizatorów :). Następnym razem napstrykam więcej (niż jedną :)).

  4. wniosek: organizatorzy za mało się lansują ;) trzeba będzie się poprawić ;)

  5. […] 9. Marcin Pilśniak zaprezentował na koniec Spodek 2.o – spotkania społeczności internetowej Aglomeracji Śląskiej. Te spotkania są mi szczególnie bliskie (sic!) ze względu na autostradę A4 :) łączącą Wrocław i Katowice – relacja z ostatniego spotkania. […]