Profeo – w tym tygodniu nowa wersja

Profeo - Społeczność ProfesjonalistówW tym tygodniu ma ruszyć nowa wersja Profeo – sieci społecznościowej dla profesjonalistów. Przygotowując się do prelekcji na Spodek 2.0 miałem dobry pretekst, żeby przetestować aktualną wersję serwisu, a dzięki uprzejmości właścicieli serwisu – również rzucić okiem na przedpremierową wersję, której testy właśnie się kończą.

Aktualna wersja Profeo ma wszystko co serwisy dla profesjonalistów mieć powinny – osoba aktywna zawodowo może efektywnie zarządzać informacją o swojej karierze oraz udzielać się w grupach dyskusyjnych związanych (lub nie) z zainteresowaniami zawodowymi. Efektywne zarządzanie informacjami o swojej karierze w sieci społecznej nastawionej na networking biznesowy na pewno znacząco podnosi skuteczność zawodową, stopień rozpoznania na rynku i daje nowe możliwości – tego chyba nie trzeba nikomu już uświadamiać. No i mamy w jednym miejscu swoje bieżące CV. W Profeo poza zwykłymi możliwościami dostępnymi w innych serwisach jak tworzenie listy kontaktów, historii zatrudnienia, pisanie bloga mamy też szereg unikalnych funkcji, które mogą zachęcić do przystąpienia do tej właśnie sieci. Za najciekawsze uważam sugestie serwisu dotyczące tego, kogo mógłbym chcieć poznać lub do jakiej grupy dyskusyjnej zajrzeć – serwis przygotowuje te sugestie na podstawie danych udostępnianych w profilu – to pozwala niejako przy każdym zalogowaniu “wpaść” na nową osobę o zbliżonym do mojego profilu, co może zaowocować kontaktem biznesowym. Warto wyklarować na jakich zasadach tego typu “podpowiedzi” są budowane – to zwiększy zaufanie do sugestii serwisu (nie sądzę, ale – może to jest zupełnie losowe? :)). Na pewno bardzo pomocna w rozwoju kariery jest też wyszukiwarka szkoleń i kursów oraz studiów podyplomowych – można by jeszcze tylko sobie życzyć, aby serwis automatycznie podpowiadał jakiego typu szkolenia mogłyby mnie interesować (poprzez np. zdefiniowanie parametrów wyszukiwania, które byłoby uruchamiane z zadaną częstością, biorąc jeszcze pod uwagę dotychczasową ścieżkę szkoleń).

Czego mi brakuje na obecnym etapie to kalendarium zdarzeń – prowadzenie swojego kalendarza i możliwość subskrypcji kalendarzy znajomych (spotkania są nierozerwalnie związane z rozwojem kariery) oraz informowania o “swoich” źródłach informacji – polecanie linków itp (np. poprzez podpięcie do konta w del.icio.us). Przydałoby się też lepsze zarządzanie samymi powiązaniami między ludźmi – nie tylko definiowanie, że kogoś znam, ale też informowanie o sile tego powiązania – to pozwoliłoby uchronić się przed “społecznymi spamerami” – ludźmi, którzy tworzą setki i tysiące powiązań często nie zamieniając nawet słowa z linkowaną osobą – myślę, że o ile w sieciach rozrywkowych można się obejść bez tego typu właściwości to do sieci biznesowej wniosłoby to dużą wartość dodaną. Co przeszkadza – to skacząca, dynamiczna nawigacja utrudniająca korzystanie z serwisu.

Aneta Gergont z Profeo podała mi kilka uwag podsumowujących dotychczasową działalność serwisu:

Ilu użytkowników udało wam się zdobyć w aktualnej wersji Profeo?

Zdobyliśmy kilka tysięcy użytkowników w wersji testowej. Nie zakładaliśmy do testów nawet tysiąca, więc uznajemy, ze odnieśliśmy sukces:)

Jak będzie wyglądać integracja z systemami pracuj.pl – czy tylko w warstwie pobierania danych z pracuj.pl (szkolenia i oferty pracy) czy bardziej aktywnie?

Na obecnym etapie integracja polega na pobieraniu ofert pracy i szkoleń z portalu pracuj.pl, dodatkowo w nowej wersji serwisu użytkownik portalu Pracuj będzie mógł uaktualnić swój Profil w Profeo za pomocą jednego kliknięcia, a w przyszłości być może pomyślimy nad dalszą integracją. Profeo będzie prowadziło także kampanię promocyjną na stronach portalu Pracuj.pl po oficjalnym starcie serwisu.

Jaką przyjmujecie strategię odróżnienia się od konkurencji?

Odróżnienie od konkurencji…? Chcemy dawać naszym użytkownikom – profesjonalistom – możliwość promowania siebie i swoich zainteresowań w sieci, a przez to – znalezienia lepszej pracy. Mamy ambicje, aby Profeo było miejscem chętnie odwiedzanym przez head hunterów.

Co mamy w nowej wersji? Przede wszystkim rozwinięcie funkcjonalności:
– import kontaktów z Outlook, Linkedin, czy pliku tekstowego
– rozwinięta sekcja “Rozwój” – pojawiła się funkcja pytań analogiczna do Q&A w Linkedin
– mierzenie popularności blogów i wpisów
– poprawki w layoucie i nawigacji

Profeo wchodzi na rynek gdzie już aktualnie jest dosyć tłoczno – mamy przecież linkedin, xing, goldenline, biznes.net, ogniwo.net, żeby wspomnieć tylko te serwisy które wprost pozycjonują się jako “dla profesjonalistów”. Dzięki współpracy z Pracuj.pl, Profeo ma dostęp do najpopularniejszego serwisu z ogłoszeniami o pracę w Polsce i idealnie uzupełnia ofertę Pracuj.pl – stwarza przez to realną konkurencję dla obecnych graczy. Zrobiło na mnie również duże wrażenie tempo wprowadzania zmian w serwisie – (lipiec – pierwsza wersja, wrzesień – kolejna). Serwis wdraża agencja Empathy.

11 Responses

 1. No to teraz czekam tylko na uniwersalny system przenoszenia danych między serwisami. Pisałeś już o tym kiedyś, że przy obecnym natłoku serwisów społecznościowych, możliwość importowania danych staje się powoli koniecznością.

 2. Tak – w nowej wersji profeo jest możliwość importu z outlooka, linkedin i “pliku tekstowego” – to już dobry krok w tym kierunku

 3. No i kolejny serwis napisany w RubyOnRails.

 4. PROFEO nie jest napisane w Ruby, tylko w PHP w oparciu o autorski framework.

 5. A szkoda :D

 6. :) zaraz nam się wywiąże dyskusja na temat wyższości świąt wielkanocnych nad bożego narodzenia :))). Ważne jest osiąganie celów biznesowych, a te Profeo ma już na celowniku i jak widzę częściowo ustrzelone. Możnaby podyskutować czy zrobienie tego w Ruby dałoby szybszy time-to-market.

 7. Szczerze? Jakos mnie to nie przekonuje. Mam profil na linkedin i goldenline – oba serwisy swietnie sie uzupelniaja. Dodatek w postaci integracji z pracuj.pl? a co jesli nie korzystam z tego serwisu, albo inaczej integracja na poziomie wspomnianych powiazan nie jest mi potrzebna?

  Zycze powodzenia nowemu projektowi, moze byc naprawde potrzebne szczescie, aby sie naprawde wybic – wyroznic.

 8. Rzeczywiście linkedin i gl bardzo dobrze się uzupełniają, natomiast profeo zdaje się łączyć oba :). Moim zdaniem dla osoby aktywnej zawodowo polskie serwisy networkingowe to za mało i tak-czy-siak ludzie będą trzymać w linkedin aktualne CV w wersji angielskiej. Dodatek w postaci pracuj.pl oceniam jako sposób aby podejść do osób rozpoczynających karierę, które mogą jeszcze nie być w żadnej sieci biznesowej – szukając ofert pracy (na największym tego typu portalu w Polsce – to trzeba podkreślić) natrafią na taką sieć i prawdopodobnie w nią wejdą – to będzie pierwszy krok w ich karierze :).

 9. No zgadza sie Sebastianie, ale co z tymi ktorzy aktywnie korzystaja z Internetu juz od np 2 lat? Czy dla nas nic nowego tworcy Profeo nie wymysla? :(

 10. Sebastianie,
  nad wyraz pozytywna reakcja.

 11. @bleaho – to co zostało dzisiaj (czwartek, 13.09) udostępnione w nowej wersji profeo już przynajmniej pozwala na szybkie uzupełnienie swojej sieci (import listy kontaktów).