Spodek 2.0 – pierwsze spotkanie – relacja

Spodek 2.0 - logoW sobotę 8 września odbyło się pierwsze (a właściwie to drugie) spotkanie Spodek 2.0. Publiczność dopisała, prelegenci również. Wybrane przez organizatorów – Marcina Pilśniaka i Mirka Okońskiego – miejsce – Rondo Sztuki – niesamowicie wpisuje się w klimat tych spotkań – dookoła jeszcze mnóstwo starego blokowego budownictwa, a na samym Rondzie – niespodzianka – ultra-industrial-metal-i-szkło z 21. wieku – dobrze pasuje do symboliki zmian jakie wnoszą do branży spotkania typu barcamp.

Katowice, Rondo Sztuki

Przybyło około 40-50 60 osób i punktualnie rozpoczęły się prelekcje. Mogliśmy posłuchać następujących wystąpień:

1. Jarosław Kacprzak – “System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej” – Jarek opowiedział o projekcie SEKAP, łączącym 54 urzędy z terenu Śląska, pozwalającym na załatwienie spraw administracyjnych on-line. System ma być dostępny od stycznia 2008 r. Jarek przedstawił również przykłady analogicznych projektów prowadzonych między innymi w Estonii i Danii.

Spodek 2.0, Jarosław Kacprzak

2. Paweł Kądzielawski – “Od pomysłu do otwarcia. Proces tworzenia nowych serwisów internetowych na przykładzie InfoMail.pl”. Paweł przeszedł po kolei wszystkie etapy jakie musi przejść projekt internetowy od pomysłu do wdrożenia, kładąc szczególny nacisk na etap projektowania i testowania aplikacji. Jego prezentacja bazowała na doświadczeniu uzyskanym między innymi przy wdrożeniu katalogu newsletterów InfoMail.pl.

Spodek 2.0, Paweł Kądzielawski

3. Moje wystąpienie – “Rewolucja w sieciach społecznych” – mam nadzieję, że nikt się nie nudził :) . Proszę o komentarze dotyczące wystąpienia bezpośrednio pod jego podsumowaniem.

4. Adam Brodziak – “Semantic Web. Jak ułatwić sobie życie w dobie aplikacji Web 2.0” – prezentacja częściowo nawiązująca do mojej – podchodząca do tematu od strony sieci semantycznych. Prelegent miał trudne zadanie – przy pomocy diagramów RDF i szeregu definicji przybliżył możliwości związane z wykorzystaniem Semantic Web.

Spodek 2.0, Adam Brodziak

5. Na koniec Robert Majer, przedstawił działalność Zespołu ds Internetu Śląskiej Chorągwi ZHP i zachęcił obecnych na sali specjalistów do udziału w organizowanych przez niego prelekcjach dla harcerzy.

Spodek 2.0, Robert Majer

Po prelekcjach przez około 2-3 godziny trwały jeszcze rozmowy kuluarowe. Już wkrótce kolejne spotkanie.

Spodek 2.0, rozmowy kuluarowe

Wkrótce na stronie Spodek 2.0 pojawią się materiały.

7 Responses

 1. Byłem na pierwszym tego typu spotkaniu. Na pewno zaliczam do udanych, ze względów na liczne nowinki jakie można na nich usłyszeć, a także porozmawiać z osobami, którzy takimi nowinkami po prostu żyją.

  Następne spotkanie jest wg. mnie obowiązkowe!

 2. Ale mam fotke :) dzięki Sebastianie że pamiętałeś o skromnej mojej wypowiedzi na temat harcerskich działań internetowych, przyniosła ona już pewne rezultaty liczę na kolejne,

 3. było małe liczenie i z 2 liczeń wyszło niecałe 60 osób ;)

 4. Również podobał mi się klimat Ronda Sztuki. Nawet powietrze wydawało się szklane? stalowe?;-) Pozdrawiam;)

 5. Mnie się podobało :-). Może niektóre z prezentacji kładły nacisk w szczególności na korzyści jakie zyskuje użytkownik odpowiednich systemów i aplikacji, a niewiele było mowy o procesie tworzenia niektórych projektów od strony informatycznej. W każdym razie było sympatycznie trochę nowych informacji na pewno udało mi się stamtąd wynieść. Liczę na kolejne, coraz lepsze spotkania :-).

  Pozdrawiam!

 6. @nrm – już poprawione :)

 7. Bardzo zacnie to wygląda. Dzięki za relację Sebastian.
  Pozdrowienia dla Jarka Kacprzaka! :)