Nieruchomości a web 2.0

Pisząc o spotkaniach zielonogórskich wpisałem niepoprawnie adres strony “twoja-firma.pl” i trafiłem na ciekawą aplikację wykorzystującą mapy firmy Targeo. Mowa o aplikacji ceny.citydom24.pl. Poniżej zrzut ekranowy mapy warszawy z naniesionymi obszarami cen nieruchomości.

ceny.CityDom24.pl- ceny nieruchomości w Warszawie

Bardzo lubię mądre wykorzystanie interfejsu mapowego. Prawdopodobnie powyższy efekt można uzyskać również wgrywając dane w postaci pliku KLM/KLZ do Google maps .

tabelaofert.pl - logoPróbowałem wyszukać kilka mashups Google Maps dotyczących nieruchomości – tak, żeby porównać jak polskie systemy mają się do tak doskonałych wdrożeń jak trulia.com. Niestety jedyny sensowny, który znalazłem to tabelaofert.pl.

tabelaofert - mapa Wrocławia

tabelaofert - mapa Polski

Wykorzystanie Google maps w tabelaofert.pl znacząco podnosi użyteczność serwisu:
– mamy różne rodzaje danych na różnych mapach (nieruchomości, mieszkania, ziemia)
– różne rodzaje danych oznaczone są różnymi ikonami (w przeciwieństwie do innych serwisów wykorzystujących jedynie domyślne ikony typu “pin”)
możemy przeglądać oferty również w Google Earth

Jest też zachodni (europejski!) serwis wykorzystujący w ciekawy sposób Google Maps – agregator ofert z biur pośrednictwa nieruchomości – między innymi polskich – properazzi.com – wspominał o nim TechCrunch a ostatnio też Mashable.

Properazzi - agregacja ofert nieruchomości

Tutaj już mamy raczej “standardowe” wykorzystanie, dodatkowo wzbogacone o zaznaczanie okręgami o określonym promieniu obszarów na których powinniśmy się skupić (tj. w których jest większe zagęszczenie ofert).

Czy znacie inne systemy obejmujące obszar Polski, wykorzystujące intensywnie Google Maps?. W wielu przypadkach które obserwowałem mapki były niestety jedynie poglądowe.

A rynek nieruchomości rośnie….

9 Responses

 1. Pisałem kiedyś o mapie citydom u siebie: http://www.webstop.pl/2007/04/04/mapa-cen-nieruchomosci/ – podsumowując: bardzo mi się podoba, ale smuci ograniczenie się do samej wizualizacji – to powinien być element nawigacyjny (kadrujemy mapkę i po prawej wyświetla nam się lista ofert z tego rejonu; klikamy na obiecująco wyglądającej żółtej plamie pośród samej czerwieni i widzimy ową tańszą ofertę w drogim rejonie; itp).

  Z innych mashupów mapy+nieruchomości zerknij na http://www.szybko.pl
  Tu masz dla przykładu link z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań na mapie centrum Wrocławia: http://tinyurl.com/384n7y

 2. jest taki prymitywny mechanizm oparty o google na stronie http://mapa.inwestycje.pl grupujacy informacje o inwestycjach w calej polsce. mozna dodac inwestycje, szukac wg wojewodztw i miast z tego co widze…

 3. Zapraszam na stronę http://www.dobrelokalizacje.pl – wkrótce wersja 1.2

 4. @bartek – dzięki za ciekawe linki. mam nadzieję że to co pisałeś u siebie się sprawdzi i będziemy mieli wkrótce podobną mapę dla Wrocławia.

  @darek – bardzo łatwo dodać spam na tej stronie – warto pomyśleć o prostym mechanizmie weryfikacji oferty przed publikacją (np. publikacja następuje dopiero po kliknięciu linka w mailu)

 5. Na barcampie w Poznaniu była prezentacja serwisu (w zasadzie tego co ma być w serwisie) travels.to. Tak sobie myślę, na ile tworząc taki serwis podróżniczy, można obyć się bez googla – chociaż twórca cały czas zastrzegał, że chcą dać swoje rozwiązania i swój interfejs. Jaki w tym sens jeżeli jest picassa i google maps? Może lepiej współpracować i bazować na rozwiązaniach już wykorzystywanych? W każdym bądź razie pomysł fajny, zobaczymy jak z wykonaniem. Trochę nie na temat, ale tak mi się skojarzyło.

 6. @tomoman: To ja opowiadałem na Barcampie o Travels.to

  Picasa to tylko zdjęcia – podobnych rozwiązań są dziesiątki, my chcemy zrobić coś innego.

  Oczywiście własnego systemu map nie będziemy tworzyć – będziemy bazować na jakimś gotowym, udostępniającym API (Google Maps, Yahoo Maps lub Microsoft Live Maps) – prawdopodobnie skończy się na Google Maps, gdyż ono jest najpopularniejsze i najbardziej znane – ludzie są już do niego przyzwyczajeni i nie będą mieli problemu z obsługą.

  A to, co dobudujemy dookoła tych map, to właśnie będzie sedno naszego projektu. :)

 7. Bartek: To ja trzymam kciuki, bo było to chyba najciekawsze wystąpienie i widać, że macie jakąś konkretną wizję, oby na wizjach się nie skończyło. Życzę powodzenia :)

 8. Zapraszam na stronę http://PoProstuDom.pl

 9. Interesujace sprawy, dziekuje bardzo za artykul!