NewConnect – szansą dla startupów?

NewConnect - logoDzisiaj o godzinie 10:00 ruszył nowy rynek na warszawskiej GPW – NewConnect. Transmisję można było oglądać online. Jak czytamy na stronie informacyjnej:

NewConnect powstał z myślą o młodych, dynamicznych polskich firmach, którym zastrzyk kapitału otworzy możliwość wykorzystania potencjału tkwiącego w ich innowacyjności, a w efekcie da szansę na rozwój uwieńczony awansem do grona dużych i wartościowych polskich spółek. Ze względu na specyfikę emitentów, rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie – tańsze pozyskanie kapitału. NewConnect w założeniu ma także stanowić początek kariery giełdowej dla notowanych tu przedsiębiorstw.

Brzmi zachęcająco? Dla kogo jest NewConnect?

NewConnect jest rynkiem dla spółek:

 • o dużej dynamice wzrostu,
 • o historii nie dłuższej niż 3-4 lata lub dopiero powstających, które budują swoją “historię”,
 • o przewidywanej kapitalizacji do ok. 20 mln zł,
 • poszukujących kapitału rzędu od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych,
 • reprezentujących sektory innowacyjne, oparte przede wszystkim na aktywach niematerialnych (np. IT, media elektroniczne, telekomunikacja, biotechnologie, ochrona środowiska, energia alternatywna, nowoczesne usługi),
 • z wizją i prawdopodobieństwem debiutu na rynku giełdowym w nieodległej przyszłości.

Idealnie pasuje do startupów internetowych.

Inaugurację NewConnect otworzył dyrektor GPW Ludwik Sobolewski, podczas otwarcia towarzyszyła mu minister finansów Zyta Gilowska.

NewConnect - Ludwik Sobolewski NewConnect - Zyta Gilowska

W dniu otwarcia rynku na parkiecie zadebiutowało pięć spółek:

Rozdano wiele statuetek :) – dla pierwszych spółek, autoryzowanych doradców, animatorów rynku, inwestorów oraz domów maklerskich – niezły PR dla wszystkich biorących udział w inauguracji, a w szczególności dla pierwszych spółek.

O NewConnect usłyszałem pierwszy raz na TMT.Ventures w marcu – już wtedy było to zapowiadane jako rewolucja na polskiej giełdzie. NewConnect stawiany jest czasami, ze względu na swoje liberalne (w stosunku do GPW) warunki, na równi z funduszami Venture Capital – tj. będzie tam “równie łatwo” uzyskać kapitał, a w szczególności teraz na samym początku, dodatkowo towarzyszyło temu będzie duże nagłośnienie związane z uruchomieniem rynku. To dobrze, że mamy teraz taką “piaskownicę” gdzie spółki mogą łatwiej (i taniej!) dorosnąć do GPW. Można powtórzyć za minister finansów “Życzymy śmiałkom żeby jak najmniej kołysało!“.

Poniżej aktualny status rynku – “rośnie”:

NewConnect - notowania 2007-08-30 - 11:30

5 Responses

 1. Dodajmy, że Digital Avenue to właśnie webowy startup – holding obejmujący m.in. iplay.pl, streemo.pl, fotosik.pl (większość udziałów nawet po NC IPO wciąż należy do MCI).

 2. Kamil Przeorski August 30, 2007 at 6:03

  Ciekawe jak bardzo to wplynie na gospodarke. Ja jakos nie jestem przekonany do tej inicjatywy jako takiej, ale mam nadzieje ze skorzystamy na tym :)

 3. Ciekawe czy takie dynamiczne wzrosty (ponad 600% w ciągu dnia) będą regułą w dniach debiutu spółek

 4. Każda nowa inicjatywa niesie ze sobą niepewność, ale jak mówi stare filmowe przysłowie: “Jak sie nie pzewrócis, to sie nie naucys”. Wydaje mi się, że to bardzo ciekawa opcja dla startujacych firm, którym się powodzi, ale swoją działalność finansują np. wyłącznie z własnych środków.

 5. Trzymam kciuki żeby nic nie popsuło takiej szansy – na pewno jest jednak obawa przed spekulacjami z wykorzystaniem tej giełdy bo warunki wejścia są prostsze niż na GPW.