Nasza classmates COM, czyli jak zarobić na znajomych ze szkoły

Classmates kontra NaszaklasaInformacja o tym, że Classmates.com wchodzi na giełdę skłoniła mnie do tego, aby pobieżnie choćby porównać ten serwis którego reklamy były już nawet w ICQ (niektórzy pewnie pamiętają jeszcze ten komunikator) do naszej rodzimej, swojskiej naszej-kalasy. W tym pobieżnym porównaniu skupię się na dwóch jedynie elementach:

1. Model biznesowy – wydaje się, że w wypadku naszaklasa.pl pomysłem na przychody jest jedynie sprzedaż powierzchni reklamowej i dodatkowego miejsca na zdjęcia – w wypadku classmates.com mamy z kolei od razu podczas zapisywania się możliwość wyboru darmowego dostępu (drobnym druczkiem) lub jednego z pakietów premium po niewygórowanej cenie. Ponieważ podstawowy pakiet niewiele daje, w zasadzie każdy musi wybrać jakiś pakiet. Ciekawe czy w wypadku nasza-klasa też powstaną docelowo jakieś pakiety premium. W wypadku classmates pakiet premium pozwala na funkcje, które (z pewnym przybliżeniem) są dostępne w nasza-klasa, a więc należałoby wymyślić inne funkcjonalności, które mogłyby jeszcze użytkowników zainteresować – na pewno zaawansowane statystyki (zobacz kto odwiedził twój profil) wydają się jednym z przykładów do wykorzystania.

ClassMates.com - pakiety premium

1a. Dodatkowym pomysłem jest udostępnienie modułu randkowego – nie sprawdzałem czy płatnego (najprawdopodobniej tak)

ClassMates.com - randki

2. Wygląd serwisu – widok “moje konto” – czyli strona startowa użytkownika. Tutaj widać, że classmates.com ma te 11 lat na rynku i niejeden redesign pewnie przeszedł – interfejs jest czysty i użyteczny, czego nie można powiedzieć o nasza-klasa.pl. Mnie osobiście w classmates bardzo spodobało się bardzo przemyślane wkomponowanie reklam w serwis – pomimo, że są – nie przeszkadzają w nawigacji i używaniu serwisu, podczas gdy w nasza-klasa – są czasami umieszczone pomiędzy nawigacją główną a treścią serwisu. Sam projekt graficzny nasza-klasa jest bardzo (aż “za bardzo”) prosty, podczas gdy classmates jest naprawdę na wysokim poziomie. No cóż – najlepsze przed nami :).

Classmates.com
ClassMates.com - strona główna

Nasza-klasa.pl
NaszaKlasa - strona główna

Classmates Media (właściciel serwisu Classmates.com) odnotowało 31 mln dolarów dochodu za pierwszy kwartał 2007 roku, aktualnie ma 50 milionów zarejestrowanych użytkowników, a z IPO chce mieć do 125 milionów dolarów. Jeśli przeskalujemy te wartości biorąc pod uwagę, że w Polsce jest 12 mln internautów (w porównaniu do 210 w USA, czyli 5%) nadal kwoty wydają się interesujące :).

Na marginesie – to ciekawe, że niektóre serwisy networkingowe zdają się mieć dużo większą szansę przeżycia niż inne – wydaje się, że silne odniesienie do więzi w rzeczywistości umacnia takie wirtualne więzi – dlatego serwisy szkolne, studenckie, a potem profesjonalne – dobrze się mają.

8 Responses

 1. Nasza klasa robi jedną rzecz świetnie – łączenie ludzi. Na dwa sposoby:
  – pokazuje osoby, które chodziły do tych samych klas/szkół co my
  – odszukuje nasze kontakty skype i gadu-gadu, które mają konto w naszej klasie

  To dwie naprawdę świetne funkcjonalności, które sprawiają, że serwis faktycznie żyje. Ja sam dzięki odświeżyłem kontakt z paroma koleżankami ze szkoły średniej i studiów, z którymi dawno temu już się urwał – fajna sprawa.

  Gorzej jest, jeśli pomyślimy co dalej. Cała nasza klasa opiera się bowiem na kolekcjonowaniu znajomych, a gdy już ich skolekcjonujesz, to okazuje się, że nie ma co dalej robić. To wielka wada i wielki, nie wykorzystany potencjał.

  Jedyne, do czego ludzie używają serwisu poza kolekcjonowaniem znajomych, to pokazywanie im swoich zdjęć – to chyba jedyne, co w miarę żyje. Ja sam korzystam z tego żeby wrzucać swoje zdjęcia z podróży. Na swojej stronie prywatnej umieszczam zdjęcia, które ja zrobiłem – więc siłą rzeczy nie ma mnie na nich; więc na naszej klasie umieszczam fotki, na których ja jestem. Ale to tak trochę na siłę – jak mi się raz na jakiś czas przypomni.

  Są niby jakieś fora dyskusyjne, ale zdecydowanie nie należą do kategorii używalnych.

  Podsumowując – bardzo fajny pomysł na łączenie znajomych, ale niewykorzystany potencjał, bo po odszukaniu znajomych niebardzo jest co w serwisie robić.

 2. link do naszejklasy jest błędny (brak -)

  a naszaklasa ma to coś, co sprawia, że człowiek klika w znajomych znajmo9ych i znajduje kolejnych znajomych (czasami będąc bardzo zaskoczonym że ktośtam z kimś się zna :))

  gdyby tak połączyć funkcje naszejklasy, goldenline, biznes.net, linkedin i flickra, to byłoby coś :)

 3. @palilk – już poprawiłem adres – dzięki
  @Bartek – można by się zastanowić co mógłbyś chcieć robić ze swoimi znajomymi poza ich “kolekcjonowaniem” – w zasadzie w tego typu serwisach (i we wszystkich networkingowych) chodzi jedynie o to aby “pozostać w kontakcie”, “być na bieżąco”. Idąc dalej tym tropem – oczywiście poza samymi zdjęciami dużo więcej dzieje się w twoim życiu – warto na takiej stronie umożliwić choćby udostępnianie contentu który pracowicie przygotowujesz gdzie indziej – np. poprzez zaciąganie przez RSS danych z bloga, twittera, blipa, lastfm itd. – tak na prawdę dojdziemy z każdym serwisem networkingowym do miejsca w którym po prostu (ba!) pokazujesz historię twojego życia – sprofilowaną pod daną grupę akurat obeną w tym właśnie serwisie networkingowym. Taka historia życia daje innym osobom mającym dostęp do twojego profilu możliwość przekonania się że akurat z tobą chcą się skontaktować. Tak w każdym razie ja to widzę :)

 4. Dokładnie – taki broadcasting życia. Agregowany z wielu źródeł, w których taki cząstkowy broadcasting już robimy. Plus dobra kominikacja i łączenie w grupy, planowanie eventów (patrz Facebook).

 5. na naszej klasie zaszły pewne pozytywne zmiany – teraz po zalogowaniu widzę:

  – jakie znajomości nawiązali moi znajomi
  – czy zmienili dane w swoich profilach
  – czy dodali zdjęcia do galerii

  a to podobno nie koniec nowości – z pogłosek wiem, że ludzie robiący naszą klasę mają masę pomysłów i jeszcze nas zaskoczą :)

 6. @palik: Zmiany idą w dobrą stronę, szkoda tylko, że te nowe funkcjonalności praktycznie nie działają. Pojawiło się obserwowanie i powiadomienia, ale co mi z powiadomień, jeśli pokazują 5% wydarzeń a 95% im umyka (a od dwóch dni chyba w ogóle się zacięły).

  Nic nie wiem o tym projekcie od środka – w szczególności jaki mają budżet/finansowanie, ale jeśli ich na to stać, to są właśnie w krytycznym momencie, w którym koniecznie powinni zadbać o:
  – dobry zespół techniczny
  – dobry zespół projektowy i usability
  – opanowanie problemów technicznych (wydajność)

  Bo niestety we wszystkich trzech dziedzinach wydają się mieć bardzo duże problemy.

  Ja tak czy siak trzymam kciuki, bo serwis ma potencjał i jest ciekawy. Nawet ostatnio na Barcampie w Poznaniu “ewangelizowałem” parę osób, opowiadając im o tym projekcie przy okazji rozmowy o ogólnotematycznych sieciach – i na efekty nie trzeba było czekać, już wczoraj w efekcie tego przybył im kolejny użytkownik z Poznania, który potem stwierdził, że mu się na pierwszy rzut oka podoba. :-)

 7. @Bartek – problemy z użytecznością jakoś jeszcze przez chwilę można przeboleć, ale problemy z wydajnością stały się już chyba niestety znakiem rozpoznawczym tego serwisu (zwłaszcza popołudniami i wieczorem), czyli: “prawie jak myspace” :).

 8. mam problem nie moge wrzucic listy kontaktów gg na nasza-klasa.pl co zrobic w jakim to ma być pliku zapisana lista kontaktów? prosze o szybka odpowiedz?