Partype – społeczność imprezowa?

Logo partype Wkrótce (28 lipca) premiera serwisu partype – startupu z informacjami o imprezach.

Na moje pytania o szczegóły serwisu odpowiedział Marcin Gibert pracujący przy projekcie.

Kiedy jest planowany start serwisu/wersji beta/ alfa itp :)

Wersja beta działa już od miesiąca. Traktujemy ją jako wersję roboczą do testów oraz stale dokładamy nowe funkcje. Start publiczny wyznaczony jest na 28 lipca i wiąże się z rozstrzygnięciem konkursu, który promowany jest w tej chwili.

Jakie konkretnie będą funkcjonalności serwisu

Główną funkcją Partype będzie agregowanie, przetwarzanie i przechowywanie różnego rodzaju informacji o szeroko pojętych imprezach oraz budowanie społeczności wokół nich. Cała aktywność w serwisie czyli wrzucanie materiałów: tekstów, muzyki, filmów i grafiki; zawieranie znajomości; wymiana komentarzy; ocenianie multimediów, to tylko niektóre z możliwości jakie stworzy użytkownikom Partype. Każda osoba po zalogowaniu może wysłać informacje o nowym wydarzeniu lub uzupełniać informacje w już istniejących wpisach. Zawartość w pełni generowana przez samych użytkowników.

Screenshot ekranu partype

Czy wzorowaliście się na jakimś konkretnym serwisie zachodnim?

Wzorców mieliśmy sporo. Z każdego staraliśmy się zaczerpnąć wszystko co najlepsze. I tak na liście inspiracji znajdzie się: last.fm, youtube, flickr. Nowością na rynku będzie naprawdę intuicyjna obsługa. Na Partype będzie można zobaczyć wiele autorskich, oryginalnych rozwiązań!

Czy jest to (w waszej ocenie) unikalna inicjatywa?

W jakimś sensie tak! Jako pierwszy polski startup mamy ambicje wyjść na świat. Dzisiaj brzmi to bardzo odważnie ale przy odrobinie wsparcia ze strony naszych rodaków za granicą oraz przy sprawnej realizacji naszych pomysłów może się to udać. Poza tym sama idea serwisu jest do tej pory niespotykana. Dzięki serwisowi użytkownicy będą mogli przeczytać i zobaczyć jak bawią się ludzie w różnych zakątkach świata, dzięki czemu będą mieli lepsze rozeznanie w imprezach które ich interesują. Należy tutaj podkreślić iż Partype to nie tylko imprezy klubowe ale także koncerty, karnawały itp.

Kto konkretnie pracuje przy partype? (ile osób, czy mają doświadczenie w tego typu serwisach)

Każdy z nas ma specyficzne doświadczenie związane z tym co robi na co dzień. Razem posiadamy umiejętności i wiedzę w pełni wystarczającą do uruchomienia tego projektu. Do naszego zespołu należy między innymi Dominik „Doniu” Grabowski jeden z najbardziej znanych i cenionych producentów i raperów na polskiej scenie hip-hopowej. Współpracują z nami również bardzo zdolni programiści i graficy.

Jak wygląda finansowanie przedsięwzięcia? (tj macie jakiegoś sponsora, business angel, fundusz seed itp?)

W chwili obecnej projekt jest finansowany wyłącznie ze środków własnych.

Co już robicie, aby budować markę serwisu?

Nasze dotychczasowe działania przyniosły między innymi umieszcznie loga serwisu na teledysku „Najszybszy w mieście” oraz nowej płycie Doniu i Liber „Moderato”. W dniu dzisiejszym nasz konkurs był promowany w telewizji Viva Polska . Informacje o naszym konkursie opublikował między innymi Onet. Piszą o nas na wielu polskich blogach. W lipcu planujemy więcej mocnych promocyjnych wejść.

Co z tą zagranicą?

Wielu ludzi nas o to pyta. W tej chwili powiem, że mamy zamiar wystartować od początku z serwisem w 12 wersjach językowych, które z czasem będziemy jeszcze bardziej poszerzać. Logika i budowa strony zorientowana jest na międzynarodową imprezową społeczność co od początku pozwoli na integracje ludzi z całego świata.

Mamy kontakty z ludźmi w kilku krajach dzięki którym na początku powstanie zalążek contentu zagranicznych wersji Partype. Poza tym powoli zaczynają zgłaszać się do nas moderatorzy, którzy chcą prowadzić stronę w danych językach.

W Polsce jest dosyć dużo serwisów clubbingowych – jak choćby clubber.pl – jak chcecie się od nich odóżnić? w czym będziecie lepsi? Wydaje się że niektóre sieci społecznościowe jak choćby grono.net czy epuls są w dużym stopniu nastawione na imprezy – czy nie boicie się masy uzytkowników która już jest w tych serwisach i być może nie będzie chciała zmieniać platformy?

Szczerze mówiąc Clubber.pl był jednym z pierwszych polskich serwisów, które analizowaliśmy przed rozpoczęciem projektowania serwisu. Partype to odmienne podejście do tej tematyki. Koncentrujemy się głównie na imprezach i ich komentowaniu. W komentarzach można również dodawać inne materiały video, muzykę czy zdjęcia do dodanych już imprez. Serwis wyróżniać się będzie przede wszystkim bardzo dużą intuicyjnością dla użytkowników. Co do konkurencji to jesteśmy pewni tego, że każdy użytkownik po zapoznaniu się z możliwościami, które daje mu serwis, prostotą obsługi i funkcjonalnością bez wahania wybierze Partype.

Na koniec jeszcze najważniejsze pytanie czyli “gdzie tu biznes”?

Na razie nie zdradzamy modelu biznesowego, ale mamy bardzo nowatorskie podejście w tym temacie i postaramy sie je zaprezentować w przyszłości. Mogę jedynie zdradzić ze nie mamy tutaj na myśli czerpania profitów ze współpracy z klubami. Nawiązując również do tego co nas będzie odróżniać od innych serwisów to to, że nie będziemy koncentrowali się na prezentacji oferty klubów, a na użytkownikach i materiałach prezentowanych przez nich.
Jeśli chodzi o program partnerski z klubami jest to jeden z pomysłów na pozyskanie materiałów na start serwisu.

Pozostaje życzyć powodzenia! To bardzo dobrze, że ambicje polskich startupów są coraz większe.

Po rozmowie nasunęły mi się jeszcze takie przemyślenia:

 • Co będą mieć użytkownicy z uzupełniania informacji o imprezach? Czy tylko satysfakcję? Ciekawy byłby model gdzie za generowanie treści użytkownicy otrzymują coś w zamian – jak ma to miejsce np w filmweb.pl
 • Co od partnerstwa z klubami – na tyle na ile znam np clubber.pl (pracowałem przy tym projekcie) to serwis internetowy jest często dodatkiem do różnego rodzaju programów partnerskich zawieranych z klubami przez firmy zewnętrzne – może być zatem trudno wejść do niektórych klubów które już taki serwis mają lub uczestniczą w takim programie partnerskim
 • Kwestia obecności międzynarodowej – raczej nie liczę na to, że jest jakaś “międzynarodowa społeczność imprezowa” – ale pomysł, aby analogiczne przedsięwzięcie uruchomić równocześnie w wielu wersjach na pewno zwiększa szanse powodzenia
 • Poza serwisami clubbingowymi Partype będzie musiało też konkurować z serwisami z informacjami o wydarzeniach w rodzaju wkrotce.pl oraz całą masą serwisów lokalnych (np. wrocek.pl, wawka.org – ewentualnie będzie wchodziła tutaj w grę wymiana danych

Zapowiada się interesująco. Niecierpliwie czekam na premierę serwisu.

17 Responses

 1. Nie mogę już się patrzeć na serwisy, któych twórcy myślą, że użytkownicy zrobią za nich całą robotę.

 2. Oczywiście, najaktywniejszym użytkownikom będziemy wynagradzali to po przez np. rozlosowywanie biletów na atrakcyjne imprezy, różnych gadżetów, płyt itp.
  Bierzemy pod uwagę fakt że nie wszystkie kluby będą chciały z nami współpracować, jednak wydaje mi się że nie współpraca z klubami będzie tu najistotniejsza.
  Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju współprace, dlatego nie wykluczam np. wymiany materiałów z innymi serwisami.

  Z nowości promocyjnych chciałbym poinformować iż ogłosiliśmy nowy konkurs. Tym razem do wygrania są bilety na imprezę, która odbędzie się 4 sierpnia na Stadium of Sound w Poznaniu, gdzie zagra między innymi Poul Van Dyke. Więcej informacji na stronie konkursowej http://www.partype.pl.

 3. trochę mnie śmieszy ostatni komentarz, bo niby to serwis o imprezach a właściciel nie wie jak sie poprawnie pisze imię jednego z najbardziej znanych niemieckich Djów :) – tak dla informacji, pewnie chodzi im o Paul Van Dyk’a

 4. Literówka, oczywiście że to Paul van Dyk.

 5. […] http://web20.pl/?p=81 […]

 6. W jakimś sensie tak! Jako pierwszy polski startup mamy ambicje wyjść na świat. Dzisiaj brzmi to bardzo odważnie ale przy odrobinie wsparcia ze strony naszych rodaków za granicą oraz przy sprawnej realizacji naszych pomysłów może się to udać. Poza tym sama idea serwisu jest do tej pory niespotykana.

  Autorzy widzę próbują zaczarować rzeczywistość i czytelników tego bloga. Oczywiście pomysł nie jest ani nowy ani oryginalny. Zobaczcie tutaj:

  http://killerstartups.com/UserGen.Content/WhereThepartAtnet/

  1080 głosów na identyczny site (killer na pierwszej stronie TOP 10) zgłoszony ponad 4 miesiące temu (pewnie uruchomiony jeszcze wcześniej). Przypatrzcie się i porównajcie loga: IDENTYCZNE prawie z Partype. Czemu w odpowiedzi na pytanie o inspirację pominęli stronę z której skopiowali wg mnie na pewno logo a przypuszczalnie też wszystko inne a wciskają kity o youtubowych i lastfmowych inspiracjach?

  Dla mnie to następna kalka czegoś co już za zachodzie wymyślono. To samo w sobie nie jest niczym złym i wskazuje tylko na brak własnych pomysłów. Ale proszę przyznawajcie się do tego a nie ściemniajcie bo o nowościach, oryginalnościach i pierwszych polskich sajtach które mogą wyjść na zachód bo to żenujące.

  W każdym razie życzę szczęścia na polskim rynku z uwagi na szybkie skopiowanie i postawienie systemu. Teraz jako pionier w niszy możecie szybko zebrać społeczność. Ale jeśli chcecie iść na zachód przygotujcie się na walkę z tym co już jest a nie na wejście na pustynię jak to sugerujecie …

 7. Kolego “wampisz”, byłeś na stronie wherethepartyat.net ?
  Jeśli byłeś to zastanów się raz jeszcze nad tym co tu napisałeś. Proponuje żebyś więcej nie zabierał głosu w sprawach o których nie masz pojęcia.

 8. Ogólnie śmieszy mnie Twoja teoria i postawa w której próbujesz nasz skrytykować:) Po pierwsze serwis który przytoczyłeś to jakaś żenada! Ale sami to ocencie http://www.wherethepartyat.net. A po drugie gdzie Ty widzisz podobieństwo loga. Równie dobrze mógłbyś przytoczyć milion innych serwisów lokalnych typu np. dziejesie.pl. I co powiesz ze wszyscy od siebie ściągali logo? I na dodatek nie wiesz nawet jak wygląda realizacja projektu, a mówisz że to jest to samo. Naprawdę zanim w ogóle narodzi Ci sie w głowie mało błyskotliwy pomysł żeby krytykować kogo kolwiek, zastanów się czy masz faktycznie do tego podstawy.

 9. Peweł, dzięki za propozycję ale nie skorzystam. Jesteś jakoś związany z tym pomysłem, czy jak? Zarzucasz mi coś co wg Ciebie ma mnie skłonić do zaprzestania dyskusji a nie podajesz ani jednego argumentu. Oczywiście, że byłem na tej stronie. Porównując ją z tym co jest na partype.pl to jest Partype to jakaś porażka. Praktycznie jedynym konkretem na tej stronie jest konkurs który ma regulamin wspominający o jakimś Organizatorze (konia z rzędem temu kto znajdzie info kto nim jest). Link w menu do Blog prowadzi w kosmos. Czyli w tej wersji jest to dopiero zapowiedź właściwej strony która podobno pojawi się 28 lipca.

  Dlatego też ja komentuję tylko i wyłącznie wywiad z autorami tego pomysłu i zapowiedzi czym ta strona ma być (bo na razie nie jest). Link który podałem prowadzi do strony, która wg mnie wykazuje duże podobieństwo w idei, nazwie i logo.

  Odnieś się kolego merytorycznie to pogadamy.

 10. Zwróć uwagę że portal partype.pl nie jest jeszcze uruchomiony, a to co widzisz aktualnie na stronie to jest jedynie konkurs.

 11. Dobra, wypowiedziałem się co o tym myślę. Tak jak napisałem w poprzednim poście – opieram się tylko na wywiadzie z autorami strony (ponieważ to co jest obecnie nie jest to nawet alfa). Autorzy definiują ideę strony jako serwis społecznościowy polegający na wymianie wiedzy odnośnie imprez rozrywkowych (informacje, zdjęcia, opinie, blogi itp). Wszystkie te elementu występują na stronie którą podałem. Życzę autorom aby Wasza strona była lepsza niż ta “porażka” jak ją określacie. Ale jednocześnie nie wciskajcie kitu, że jest ona jakimś ewenementem w skali światowej i nadzieją na jedyny polski produkt eksportowy w web20. Serio, nie chcę być złośliwy – chcę aby tak było ale zejdźcie na ziemię!

  PS. Chyba wiem czemu Pawle tak na mnie najechałeś …wystarczy kliknąć na Twój nick i zobaczyć co znajduje się w belce Twojego bloga ;)

 12. @mirek – wszystkie serwisy User Generated Content dają coś w zamian za tworzenie treści – w wypadku osiągnięcia masy krytycznej użytkownik równie dużo (a nawet więcej) zyskuje co daje dodając swoje wpisy

  @wampisz-marcin-paweł – logo rzeczywiście podobne (na zasadzie podobieństwa reklamy euro2012 do reklamy ipoda). myślę że jeśli rzeczywisty serwis będzie zgodny ze zrzutami ekranowymi które widziałem bez problemu pobije http://www.wherethepartyat.net. te serwisy mają też o ile rozumiem trochę inną koncepcję – na pewno na partype będzie bardziej różnorodny content :). zobaczymy wkrótce.

 13. Sebastianie, w Twoim świetnym blogu co rusz pojawia się temat kopiowania pomysłów. Sam wiesz pewnie najlepiej jak to działa. Autor ma jakiś tam pomysł – prawie zawsze nie jest on oryginalny (niestety). Zaczyna chodzić po stronach przyglądając się różnym rozwiązaniom graficznym i programistycznym. No i rozpoczyna się etap kopiowania… Tak jak w przypadku kuriozalnego zjawiska “wysypu tłitterów ;)” pojawiają się różnego rodzaju serwisy-kalki, niektóre nawet nie silące się na zamaskowanie faktu bycia cieniem czegoś co już istnieje. Nie twierdzę, że tak jest z Partype bo za mało o tym serwisie jeszcze wiem. Zaprotestowałem jedynie na wieść o jakiejś szczególnej oryginalności tego pomysłu i bombastycznym zapowiedziom podboju już nie tylko Polskiego rynku ale i świata. Skoro autorzy mają takie zamierzenia to po co z miejsca kopiują czyjeś loga (a jeśli nawet to przypadek to źle wróży dążeniom do oryginalności).Podałem link do jednej ze stron (a można ich bez wysiłku znaleźć więcej wyszukując serwisy imprezowe), która służy temu samemu co Partype (plus inne ciekawe funkcjonalności). Ok, poczekamy jeszcze te parę dni i sami zobaczymy co to będzie…

  @Marcinie – popracuj nad regulaminem konkursu. W tym wydaniu jest on po prostu bezprawny i możecie mieć z tego powodu kłopoty. A tak poza tym to życzę sukcesu!

 14. Transmisja live z prac nad Partype tylko na naszym blogu: http://blog.partype.pl

 15. Witam

  Spieszę aby poinformować, że są już zaproszenia na beta testy Partypa! Zainteresowany? Napisz jozwik [at] dev.pl

 16. […] Partype – społeczność imprezowa? http://web20.pl/?p=81 […]

 17. […] Całkiem niedawno pisałem o Partype – wydawało się, że pomysł ma szansę na to, aby zaistnieć na polskim rynku. Tymczasem dzisiaj znalazłem na allegro dotyczącą go aukcję: […]