Najpopularniejszy serwis web 2.0 w Polsce

Zauważyłem ostatnio na blogu Richarda MacManusa – read/write web – serię wpisów dotyczących europejskiego rynku web 2.0. Richard opisał już rynek holenderski i niemiecki, a ja postanowiłem mu pomóc z rynkiem polskim. No i jest artykuł.

Powiem szczerze, że miałem duży dylemat odpowiadając Richardowi na pytanie “który z serwisów web 2.0 jest najpopularniejszy w Polsce”. Pojawiła się w mojej głowie seria wątpliwości:

  1. które serwisy uznać za “polskie web 2.0”? Duży dylemat miałem choćby przy doskonałym filmweb.pl – jest to niewątpliwie serwis społecznościowy, ma blogi i “user contributed content”, ale do właściwości typowych dla web 2.0 doszedł w sposób organiczny – “filmweb nie urodził się jako web 2.0” (jest za stary ;)) czy serwis web 2.0 mógł powstać przed 30 września 2005?
  2. jak rozumieć popularność? czy tylko jako oglądalność serwisu w sensie liczby odsłon?
  3. czy popularność nie powinna być zawężona do konkretnego grona (np. “geeków polskich” :)) ?
  4. czy brać pod uwagę serwisy blogowe (to wiąże się z wątpliwością pierwszą)? blogi są web 2.0; analogicznie jest z polską wikipedią – te serwisy mają bardzo dużą oglądalość

itd. itp..

Po tych przemyśleniach wskazałem Richardowi wykop.pl jako najpopularniejszy serwis web 2.0 w Polsce. Dlaczego?

  • jest stosunkowo nowym serwisem – powstał już w momencie gdy temin “web 2.0” był znany
  • jest klonem aplikacji uważanej powszechnie za web 2.0 – digg.com
  • żyje i widać, że zgromadził dosyć dużą grupę ludzi stale z niego korzystających (w sensie oglądalności to bardzo nieścisłe) – odniósł sukces w “polskim web 2.0”
  • wprowadzenie go było innowacją na rynku polskim – wypełnił on lukę która istniała

Jeśliby odrzucić jednak wszelkie filozofowanie i wziąć pod uwagę jedynie suche fakty czyli ilość odsłon – najprawdopodobniej za najpopularniejszy serwis należałoby jednak uznać polską wikipedię.

Co myślicie o moim wyborze? Jaki polski serwis web 2.0 wskazalibyście jako najbardziej popularny?

PS. Po opublikowaniu przez Richarda artykułu widzę, że miał on na myśli twarde mierniki i nie “filozofowanie na temat popularności” a “getting most traffic” – postanowiłem jednak podzielić się z wami powyższymi wątpliwościami – podtrzymuję pytania.

38 Responses

  1. Jak dla mnie wybór jest trafny, wykop.pl bardzo szybko się rozwija i rzeczywiście grono użytkowników rośnie z dnia na dzień.

    Moim zdaniem kolejne sukcesy polskich web2.0 przypadaja dla:

    http://www.fotosik.pl (prawie milion uzytkownikow i 11 mln odslon miesiecznie, serwis szybko wypełnił lukę w polskim internecie (imageshack.us), polscy internauci dodali już prawie 2 mln zdjeć. Fotosik udostępnia również ciekawe narzędzia: Wtyczka do Firefox, Aplikacja do dodawania zdjęć, integracja z forum.

    http://patrz.pl (analizujac gemiusa ruch bardzo zblizony do Fotosik.pl. Serwis rowniez wypelnil lukę w polskim internecie, bowiem wcześniej nie bylo serwisu do hostowania multimediów. Patrz.pl wyroznia od innych tego typu serwisow (smog.pl, maxior.pl, video.i123.pl) tym że pliki hostuje na własnych serwerach a nie pobiera ich od google video czy youtube)

    http://pytamy.pl (serwis stosunkowy mlody, lecz juz ma dosyc spore grono uzytkowników, strona moim zdaniem jest bardzo przydatna)

    Są to 3 dosc młode serwisy web2.0, które w polskim internecie mają szansę odnieść jakiś sukces.

  2. Moim zdaniem tez slusznie podales wykop. Na pewno nie wygrywa on iloscia uzytkownikow z takimi serwisami jak grono czy fotka, lub chocby patrz.pl i fotosik.pl, ale jest na pewno najbardziej sztandarowym polskim webdwazerowcem :)

    No chyba ze olo.pl :)

  3. […] Top Polish Web 2.0 Apps (including Coke’s 43Things!) Richarda MacManus napisał o polskim web2.0. Informacje podrzucił mu Sebastian Kwiecień. Jest kilka słów o Wykopie, kilka zdań o CocaCola Uda Się, oraz lista innych, polskich, serwisów społecznościowych. Wykop nie jest może najpopularniejszy (pod względem ruchu jaki wytwarza) ale na pewno jest swoistą wizytówką polskiego uczestnictwa w trendzie web2.0. […]

  4. no ja bym linkologie umieścił jako clon of del.icio.us a nie clon of digg (:

  5. Mała uwaga do Webera: Fotosik != Imageshack

  6. Riddle: Rzeczywiscie Fotosik troszkę poszedł w kierunku Flickr, jednak brak konieczności rejestracji, formularz dodawania zdjęć na głównej stronie, oraz specjalne kody do obrazków nadal trzymaja troszkę bliżej do Imageshack niz Flickr.

  7. szczerze mówiąc, to chyba jednak grono powinno się tam znależć. najpopularniejszy to najpopularniejszy, nie “najlepiej rokujący” itd.

  8. Mogłeś mu jeszcze pokazać inne serwisy blogowe, jak jogger.pl, czy jabba.pl – oni tam chyba nie mają blogów połączonych z Jabberem, więć to by było naprawdę coś innowacyjnego.

  9. Bellois – dobry pomysł. Właściwie po to napisałem tego posta aby od osób zainteresowanych tematem zebrać jeszcze opinie na temat web 2.0 w Polsce (sam nie korzystam ze wszystkich polskich aplikacji web 2.0! to byłoby niewykonalne…) i wysłać podsumowanie tej dyskusji do Richarda. Czekam na dalsze pomysły!

  10. Też uważam, że grono wyprzedza wykop i to o kilka długości. Z grona sam nie korzystam, ale korzysta (lub korzystało) pełno moich znajomych, głównie nietechnicznych. Z wykopu korzystają głównie Ci, którzy na codzień i to dość intensywnie siedzą w necie, co moim zdaniem go wręcz skreśla (jeśli chodzi o kandydata na najważniejszy taki serwis w Polsce).

  11. aha, “wyprzedza o kilka długości” nie oznacza, że jest w jakiś sposób lepszy – bynajmniej :) chodzi mi tylko o tę “konurencję” na najważniejszy społecznościowy serwis.

  12. Podobnie blog.onet.pl, a czulbym sie urazony gdyby Sebasian podal ten przyklad jako najbardziej flagowy. Grono moze jest popularne i moze nawet jest fajne (nie wiem, nie zaproszono mnie :) ), ale jakos malo flagowe (podobnie jak sfd.pl, ktore tez jest wielka spolecznoscia).

  13. ithing.pl, podaj.net. moze nie jakos szczególnie popularne (w porówniau z gronem czy wykopem), ale ciekawe i jest sznasa, ze nie padną bardzo szybko :) jak to już kilka razy miało miejsce – http://www.antyweb.pl/?p=34

  14. No tak, szkoda, że ktoś zapomniał o opowiadam.pl, które naprawdę świetnie się rozwija – ponad 700 użytkowników, aktywnych i piszących ponad 300. Już spory zbiór opowiadań i jest to stricte oryginalny produkt, którego nie ma na świecie (przynajmniej jeśli chodzi o sposób naliczania punktów, program lojalnościowy itp.) Nie jest to kopia jakiejś tam strony, ale 100% oryginalny system.

  15. Też zgadzam się z tym, że wykop.pl jest najlepszy w Polsce. Ostatnio bardzo polubiłem stronę http://www.videosift.pl . Wprawdzie serwis jest nowy, ale moim zdaniem jest lepszy od smoga czy video.i123 pod względem treści jak i rozwiązania sposobu publikacji. Mam nadzieję, że będzie się on rozwijał i zajmie swoje miejsce w polskim internecie.

  16. Jest jeszcze http://tagspot.pl – odpowiednik delicji i http://video.tagspot.pl takie video delicje – czegoś takiego jeszcze nie widziałem – serwisy chyba uruchomione nie tak dawno a ale się rozwijają

  17. Marcin Jagodziński:
    A co ma Grono do Web 2.0?

  18. Wszyscy zapomnieli o czymś dość dużym i popularnym :)
    http://www.biblionetka.pl/
    ze strony o biblionetce:
    “Mamy już 31452 zarejestrowanych użytkowników. Baza danych zawiera 1190614 ocen 60982 książek, 21612 autorów.”

  19. na początku sierpnia pojawił się kolejny polski serwis web2.0 korzystający z google maps: http://www.miejsca.net

  20. Zrobiła się z tego całkiem pokaźna lista stron. Czy ktoś z obecnych tu ludzi chciałby pomóc w zebraniu i skatalogowaniu wszystkich polskich stron w duchu webdwazero? Czekam na info.
    BTW: Seth Godin wsparł podobny projekt za Ocenaem. Web 2.0 Traffic Watch List: http://www.alexaholic.com/sethgodin
    Podejrzewam że ranki polskich serwisów niestety nie będą się aż tak znacząco różnić od siebie…

  21. el Cukro – myślę że to rewelacyjny pomysł. Już spisuję swoje typy.

  22. Również uważam że to dobry pomysł i chętnie pomogę – pytanie tylko skąd pobrać informacje statystyczne ?

  23. Nigdy wczesniej nie wchodzilem na digg.com znalem tylko nasz polski wykop. Gdy dzis zobaczylem digga… szczęka mi opadła:O poraził mnie ogrom serwisu. Nasz wykop w porównaniu z diggiem jest maluczki.


    Jak podrywać kobiety – http://www.jakpodrywac.info

  24. ja tylko moge sie “podreklamowac” i zwrocic uwage na serwis Wikidot.com – od 3 tygodni zaledwie, juz 600 uzytkownikow no i oczywiscie wpada w “web2.0”. w skrocie – hosting sajtow wiki z akcentem spolecznosciowym.

    wiecej info na http://www.wikidot.com
    oraz w artykule GW: http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,3594300.html

    pozdr – michal frackowiak

  25. Niecały miesiąc temu powstał nowy serwis, który może nosić miano web20 (chociaż raczej unikam) – http://hyperlinkclub.com . Idea opiera się na wszystkim dobrze znanym pomyśle zaczerpniętym z digg.com. Główne założenia to dostępność (nie wymaga rejestracji), prostota, przejrzystość oraz elastyczność. Będę wdzięczny za wszystkie opinie.

  26. Nasz regionalny http://wrocek.pl/ to dla mnie bardzo przydatna zabawka. Chłopaki odwalili kawał dobrej roboty.

  27. popularność to pojęcie względne, andrzej lepper też jest popularny – co nie znaczy, że prezentuje sobą większą wartość :)

  28. gratuluje bloga, ciesze sie, ze o web 2.0 mozna pisac bez glupiej ideologii.. swoja droga to juz cos wiecej niz moda chyba, pojawil sie niedawno “kolejny” projekcik ktory z pewnoscia bedzie do web 2.0 aspirowal – iloggo.pl -pierwszy krok juz zrobiony – jest w wersji beta.. super..

  29. gratuluje bloga, ciesze sie, ze o web 2.0 mozna pisac bez glupiej ideologii.. swoja droga to juz cos wiecej niz moda chyba, pojawil sie niedawno “kolejny” projekcik ktory z pewnoscia bedzie do web 2.0 aspirowal – iloggo.pl -pierwszy krok juz zrobiony – jest w wersji beta.. super…

  30. No ja nie wiem – wygląda dosyć porządnie, chyba ktoś się w końcu przyłożył do jakiegoś oryginalnego projektu. Ale i tak pewnie pod koniec zasypią go pokemony, które będą chciały mieć własne sygnaturki

  31. A kompletnie jednak nie rozumiem niezaliczenia filmwebu do web 2.0 – co z tego ze powstal przed wrzesniem 2005. Moze jeszcze dyskwalifikuje go brak wielkich czcionek georgia i ogromnych zaokraglonych/cieniowanych plackow (chociaz tych akurat mozna by sie dopatrzec). Na tej zasadzie flickr tez nie jest web2.0 (flickr powstal dawno temu co smiesniejsze jako portal o grach multiplayer) ani delicious… Wg mnie filmweb jest najdojrzalszym i najwiekszym serwisem Web2.0 w Polsce

  32. Jeszcze cos dodam wg. mnie filmweb jest prekursorem trendu Web2.0 jeszcze wtedy kiedy nikt o W2.0 nie slyszal, jestem jego uzytkownikiem chyba od 1998 roku i podstawowe mozliwosci spolecznosciowe (komentarze, glosowanie, strony uzytkownikow mial juz w 1999, mozliwosc dodawania kontentu przez uzytkownikow weszla tam chyba w 2000-2001 roku, blogi w 2004 albo na poczatku 2005 roku.

  33. O co chodzi z tym wykopem że taki szum. Wszyscy się dają zrobić na marketingowy belkot? Ten serwis ma śladowy ruch, po przejęciu przez kogoś (transakcja stulecia w polskim web 2.0 tak wynika z gazet… ile to było kilka tysięcy, max kilkanaście…) chodzi beznadziejnie powoli, bardziej nie działa niż działa. Nieraz całymi godzinami nie można praktycznie na niego wejść. patrz.pl to kolejna wydmuszka. Chlopaki usunęli się z wszystkich rankingów żeby nie było widać jak spadl im ruch drastycznie. Ile takich sewisów jest w Polsce, cała masa, miał swoje dni ale konkurencja go stłamsiła a niczego nowego nie dawał.

  34. Przemyslaw Fura November 17, 2006 at 11:57

    Wypada mi calkowicie zgodzic sie z rokie. Dlaczego wyrzuciles filmweb? Bo jest stary? To chyba atut? Wreszcie cos w Polsce wizjonerskiego, idea web 2.0 tak naprawde to nic odkrywczego, tylko pewne haslo, ktore opisuje zjawiska juz wczesniej znane w sieci. Raczej kumulacja, agregacja grupy pewnych uzytecznosci juz wczesniej znanych, a teraz po prostu jest na nie “moda” “trend” to wszystko. A Filmweb (i inne serwisy, ktore duzo wczesniej wyczuly “ducha web 2.0”) jako prekursorzy jak najbardziej zasluguja na uznanie.

  35. iloggo beta chyba testuje kolejną bete…pod adresem http://beta.iloggo.pl jest wersja zawierajaca nowe funkcjonalności. Z moich obserwacji wynika że wprowadzili Serwisy tematyczne w miejsce Ostatnio dodanych oraz co ważniejsze wreszcie jest wycinarka ikonek ze stron (wreszcie).

  36. […] W międzyczasie Sebastian z web20.pl robi kawał dobrej roboty czyli przygotowuje artykuł o polskim web 2.0. Artykuł zostaje opublikowany na readwriteweb.com […]

  37. A czy sklep może być Web2.0? Kiedyś widziałam reklamę ProLine http://www.proline.pl/ który reklamował się jako Web2.0. Ale jak właśnie ich przeglądam – nawet chmurki tagów nie mają