Witamy web 2.0 w Polsce!

Spełniła się wczorajsza tęsknota Oskara Krawczyka – jak poinformował mnie pan Michał Faber z Biznesnet, już wkrótce będziemy mogli cieszyć się z pierwszej w Polsce konferencji poświęconej w 100% web 2.0. Konferencję organizuje BiznesNet oraz fundusz inwestycyjny MCI Management (to chyba nikogo nie dziwi…).

Komentując moje wcześniejsze uwagi dotyczące kosztów takich konferencji w Polsce pan Michał wyjasnił mi:

Poprzednia impreza, czyli TMT.Ventures, była rzeczywiście dość droga ponieważ jej adresatami nie byli “młodzi z pomysłami”, tylko “starzy z doświadczeniami” – naprawdę widać dużą różnicę w rozmowie z jedną i drugą grupą.
Ta konferencja nie będzie droga – wstęp od osoby będzie w granicach 200zł, żeby pokryć koszty organizacyjne.
Poza tym musi być jakaś, choćby minimalna bariera dla osób zainteresowanych wyłącznie zjedzeniem obiadu.

To przypomniało mi o it-grill – trzeba się jakoś zabezpieczyć przed osobami, które przyjdą tylko w celu grillowania i nie będą zacieśniać kontaktów ;).

Poniżej przedstawiam wstępny program konferencji – obiecuję uszczegółowić, gdy tylko będę miał więcej danych:

Roboczy temat: “Witamy web 2.0 w Polsce”
Termin: 14 czerwca 2006
Lokalizacja: Giełda Papierów Wartościowych
Formuła: konferencja max. 5-6 godzin, krótkie prezentacje, dużo dyskusji i interakcji

Blok 1: “Trendy Web 2.0 na świecie. Czy to w ogóle jest biznes?”

“Gdzie jest biznes w web 2.0 – geograficznie i sektorowo?”

“Web 2.0., a marketing i reklama on-line”

“Co kształtuje popyt na innowacje – innowatorzy/przedsiębiorcy, czy zbiorowa inteligencja użytkowników/konsumentów”

“Czy Web 2.0 to kolejna bańka internetowa? Tagi już były, AJAX to javascript + XML, serwisy społecznościowe istnieją nie od dziś itd.”

Blok 2: “Web 2.0 w polskich realiach”

“Czy polscy internauci potrzebują usług web 2.0? Czy ich chcą?”

“Blogi w polskich realiach. Czy polski system szkolnictwa zabija swobodę wypowiedzi.”

Ja dorzuciłbym jeszcze następujące tematy:

 • “Polskie web 2.0” – jest tego mało ale warto zwrócić uwagę na te “jaskółki” – stoją za nimi ludzie którzy potrafią odpowiednio szybko reagować na nowe trendy
 • “Blogi już mamy – co dalej? Rozwój podcastingu, vidcastingu” – tutaj naturalny sposób rozszerzenia samej dyskusji o blogach
 • “Przepis na web 2.0 – czyli w czym tkwi siła nowych pomysłów internetowych?” – trochę teorii web 2.0 nie zawadzi ;) wszak to relatywnie nowa sprawa – warto pokazać (jak choćby w “web 2.0 DNA“) jak te trendy rozwijają się w ostatnich latach.

Będę miał przyjemność brać udział w panelach tematycznych podczas tej konferencji więc chętnie poznam wasze opinie – może są jeszcze jakieś inne ciekawe sprawy, które można by na takiej konferencji przedstawić/ omówić aby promować web 2.0 i ogólnie polskie projekty internetowe?

19 Responses

 1. Nawet nie wiesz jaki uśmiech pojawił mi się na twarzy gdy przeczytałem ten post. Genialnie. Proponowana cena wydaje mi się całkowicie rozsądna.

  Treść bloków mnie trochę rozczarowała. Miałem nadzieję, że będzie także nieco o technicznych aspektach Web 2.0 — projekty Web 2.0 „od kuchni”. No ale może któryś z oferowanych tematów o zahaczy o to. Poza tym mam nadzieję, że temat o „Trendach…” będzie dokładnie tłumaczył czym _nie_ jest Web 2.0.

  > “Blogi już mamy – co dalej? Rozwój podcastingu, vidcastingu”

  Podpisuję się pod tym pomysłem. Dobry temat, można mocno zagłębić się w temat podcastingu — dlaczego w Polsce tak nie ma dobrych podcastów, o vidcastach już nie wspominając.

 2. Brakuje tutaj takiego punktu: “Czym jest web 2.0?”. Chyba, że już wiemy ;)

 3. Sebastian dziś zaskoczył mnie tym wpisem :) Super. Bardzo się cieszę, że coś takiego organizuje właśnie Biznesnet i że zaprosili Sebka do wystąpienia. Nie moge się doczekać wystąpienia Sebastiana :)

 4. :) Bardzo fajnie, że pojawia się pierwsza konferencja, świadczy to o tym, że nie jest to byle jaki temat, tylko godny uwagi! Z tego, co widzę, główne tematy – to biznes i technologia. Ja bym dodał coś przyziemnego, od strony ludzi, chodzi mi o to, że skoro Web 2.0 oznacza także (głównie?) zaangażowanie społeczności w budowanie treści serwisów, to zapytałbym się, czemu to ma służyć? Czy mamy przez to lepszą informację (albo więcej informacji), czy czasami może to być tylko rozrywka, czy może realnie wpływa na nasze życie, szczególnie to pozasieciowe? Czy na Web 2.0 skorzystają też nasi rodzice?

 5. Właśnie. Skoro ta konferencja jest już targetowana na młodych ludzi z pomysłami… to skąd ten wszechobecny biznes w tematach prezentacji :/

  Nie podoba mi się to trochę. Ale pewnie się nie pojawie – dla mnie cena wciąż nieosiągalna.

 6. hmm jak juz vee powiedzial cena jest troszke za duza… bo do niej trzeba doliczyc koszt dojazdu.. no ale coz moze mi sie jakos uda byc..

 7. Naprawdę miło widzieć, że coś zaczyna się dziać na większą skalę w tej tematyce również u nas. Świetna okazja aby poznać ludzi, którzy aktywnie uczestniczą w budowaniu internetu i przecierają szlaki promując nowe trendy w Polsce.

  Fakt, że tematem interesuje się rodzimy biznes, nie niepokoi mnie. Wręcz przeciwnie, napawa mnie to optymizmem. Jest bowiem szansa, że nasze pasje i zainteresowania mogą stać się sposobem na życie.

  Rozumiem, że informacja o konferencji jest jeszcze nieoficjalna. Stąd moje pytanie, gdzie i kiedy będzie można poznać więcej szczegółów i zarejestrować się?

 8. To jest bardzo dobry pomysł. Ja już z tego korzystam. Uczyłam się tego cały miesiac. Bardzo chętnie posłucham jeszcze więcej bo za każdym razem mają prawo przyjść jeszcze nowe pomysły. Za informacje się płaci. O key ale może 150 zł.

 9. Kaminski Pawel April 2, 2006 at 16:11

  Super…no w koncu…chociaz nalezy zauwazyc ze pomyslów na promowanie web2.0 jest na naszym domowym podworku coraz wiecej…brawo it-grill!!! czy liczba teamtow jest juz zamknieta ?? czy mozna cokolwiek sugerowac organizatorom…??? z radoscia sie tam pojawie…!!!!

 10. Jeśli chodzi o it-grill to sprawa jest jeszcze maksymalnie otwarta (termin, poruszane tematy) – wszelkie sugestie proszę wpisywać pod http://web20.pl/?p=28.

 11. Hmmm… W jaki sposob mozna sie skontaktowac z organizatorem? :)
  Flock jest jak najbardziej zainteresowany :)

 12. jeśli chodzi o konferencję “web 2.0 w Polsce” to lista tematów nie jest zamknięta – jesteśmy otarci na wszelkie propozycje i sugestie

  odnosząc się do komentarzy powyżej:

  1. “Czym jest web 2.0?” – na potrzeby tej konferencji można przyjąć, że jest nowym trendem w ramach którego można analizować aspekty techniczne (RSS, AJAX, agregacja itp), społeczne (peer collaboration, social software, networking itd.), czy biznesowe (samo-tworzący się content, narzędzia komunikacyjne, masa krytyczna itp)

  2. “co wynika z web 2.0” – jak zauważył Marek Teluk, celem konferencji powinna być również dyskusja na temat tworzenia wartości dla użytkownika końcowego, bo to on jest / powinien być głównym beneficjentem web 2.0 – pytanie kto konkretnie i w jaki sposób

  3. “co z finansowaniem web 2.0?” – mnie osobiście interesuje jak takie usługi mają na siebie zarabiać, a potem przynosić zyski – bez tego żadnych usług nie będzie, a pasjonaci web 2.0 nie znajdą pracy w takich projektach

  4. projekty Web 2.0 „od kuchni” – tego bym się nie spodziewał, szczególnie aspektów technologicznych – to tematy zbyt hermetyczne dla ludzi biznesu, a jako uczestników zapraszamy:

  – Menedżerów serwisów i usług społecznościowych
  – Przedsiębiorców internetowych / twórców usług web 2.0
  – Liderów opinii:
  — autorów znanych i uznanych blogów
  — dziennikarzy
  – Przedstawicieli funduszy venture capital i private equity
  – Inwestorów indywidualnych / business angels

  dlatego też muszę sprecyzować informację, że konferencja jest dla ludzi młodych z pomysłami – młodych nie oznacza poniżej 20, tylko raczej powyżej ;-)

  informacja o konferencji jest już w miarę oficjalna, ale potwierdzamy jeszcze obecność gości i partnerów projektu – jak tylko zakończymy ten etap, przekażę wszelkie szczegóły (co, jak, za ile)

  na razie mogę powiedzieć, żę poza Panem Sebastianem udział w panelach dyskusyjnych potwierdzili:

  Alek Tarnowski – autor bloga terminal.internetyki (http://terminal.n17.waw.pl), doktorant na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego oraz w Centrum Studiów Społecznych w Warszawie. Junior Fellow w Marshall McLuhan Program in Culture and Technology na Uniwersytecie Toronto w Kanadzie

  Tomasz Bienias – autor bloga Tebe Gada (http://tebe.blox.pl), szef serwisów społecznościowych portalu Gazeta.pl (Forum Gazeta.pl, Blox.pl i in). Wcześniej dziennikarz gazety „Komputery i Biuro” oraz autor książki “Internet” (Znak, 1998)

  odezwę się wkrótce
  MF

 13. skoro zacząłem zapowiadać różne rzeczy na tym blogu, to będę kontynuował

  Pan Marcin Hejka z Intel Capital potwierdził swój udział w konferencji i (najprawdopodobniej) wygłosi prelekcję pod tytułem “Web 2.0 na świecie to już biznes”

  Dla przypomnienia Pan Marcin nawiązywał już do Web 2.0. na poprzedniej konferencji z cyklu “TMT Executive Seminar”:
  http://www.biznesnet.pl/a/9127/TMT.Ventures-Conference-2006
  http://www.biznesnet.pl/files/tmt_ventures2006/slajd_hejka.gif

 14. i kolejne potwierdzenie wystąpienia:
  „Web 2.0 w oczach polskiego inwestora” – Bogdan Wiśniewski, MCI Management

 15. Czy będzie przygotowana jakaś strona konferencji, na której będzie można dowiedzieć się czegoś o osobach wygłaszajacych prelekcje, czy też organizujących dyskusje? Czy te osoby mają rzeczywisty związek z Web2.0 prócz tego, że na swoich blogach piszą to o czym przeczytali/usłyszeli na blogach zagranicznych? Czy będzie przygotowana bardziej szczegółowa agenda konferencji?

  P.S
  Czy naprawdę musimy nazywać Web2.0 “nowością”? Ta idea została oficjalnie nazwana i usystematyzowana już przeszło 1.5 roku temu, trochę wstyd jarać się tym jako czymś nowym i rewoluyjnym po takim czasie…

 16. Na pewno powstanie strona konferencji – będzie dostępna w serwisie biznesnet.pl – jak tylko będę miał informacje na ten temat dam znać.

  Co do “rzeczywistego związku prelegentów z web20” – cóż – czy samo blogowanie nie jest najstarszym przejawem web 2.0? :)

  Co do kwestii “nowości” web 2.0 – uważam że na polskim rynku jest to nadal nowość (uogólniając – na europejskim również). Na pewno web 2.0 nie jest usystematyzowana i jasno scharakteryzowana – co dało się odczuć po komentarzach do niektórych artykułów na tym blogu (np. http://web20.pl/?p=24). Mnie osobiście web20 “jara” ciągle – nie mogę się nadziwić jak użyteczne, społecznościowe serwisy można wymyślić.

 17. […] Jest szansa, że 14 czerwca wpisze się złotymi zgłoskami do historii polskiego Web 2.0: podobno tego dnia mamy w końcu okazję oficjalnie powitać Web 2.0 w Polsce (może utopimy webdwazerową Marzannę?). Biznesnet.pl (nie mylić z Biznes.net) szykuje pierwszą konferencję w 100% poświęconą Web 2.0! Zapowiada się interesująco: sporo tematów, dość przystępna cena (200 zł). Ciekaw jestem jaka będzie frekwencja i kto się pojawi: czy będą to tylko pasjonaci i rodzimi twórcy, czy jest szansa na jakieś “grube ryby” rynku IT z wypchanym portfelem na inwestycje w polskie Web 2.0 lub występy gościnne chociaż jednej z legend światowego Web 2.0? […]

 18. jest już oficjalna strona konferencji “Witamy Web 2.0 w Polsce!”:
  http://www.biznesnet.pl/TMT/

  Zapraszam do zgłaszania propozycji tematów dyskusji oraz do udziału w imprezie…

 19. […] Jak wspominałem jakiś czas temu w czerwcu (14.06) odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja poświęcona w całości tematowi web 2.0. Już uruchomiono stronę konferencji, gdzie można zobaczyć jak ostatecznie wyglądał będzie program. Uczestnictwo w konferencji można zgłosić przy pomocy formularza. Wstęp jest płatny – 300 pln netto. […]