Web 2.0 w Niemczech

Pewnego pięknego dnia, zastanawiając się po raz kolejny nad tym dlaczego web 2.0 dynamicznie rozwija się jedynie w Stanach, a u nas w Polsce i ogólnie w Europie (jeszcze?) nie, różnymi pokrętnymi drogami dotarłem do niemieckiego agregatora web 2.0 – web20spot.de . Jak widać na stronie tej analogicznie jak na web20workgroup.com agregowane są wpisy z kilku poświęconych tematyce web2.0 serwisów – najczęściej komentarze dotyczą tego co dzieje się za oceanem, ale jak dowiedziałem się od Petera Schink, który jest pomysłodawcą serwisu – są też oryginalne niemieckie projekty web 2.0. Wśród nich najciekawsze to:

 • plazes.com (serwis typu community – “location based interaction”, powstał w Berlinie)
 • openbc.de (narzędzie networkingowe podobne do linkedIn {BTW – ja też z niego od niedawna korzystam w ramach testów}, powstał w Hamburgu)
 • mabber.com (klient IM, powstał w Kolonii)

Jest też kilka klonów serwisów amerykańskich jak chociażby yigg.de (klon digg) czy openbm.de (klon del.icio.us we wczesnej fazie rozwoju).

Bardzo ciekawą inicjatywą są cykliczne spotkania Webmontag – odbywające się co jakiś czas w różnych miastach Niemiec (np. ostatnio już regularnie raz w miesiącu w Berlinie). Mam nadzieję, że it-grill będzie podobnym pretekstem aby spotkać się i podyskutować – może na razie na temat IT ogólnie, a wkrótce (w wersji beta) możnaby uruchomić web20-grill i inne grille tematyczne.

Czy spotkaliście się z innymi europejskimi inicjatywami web 2.0? Mam na myśli projekty web 2.0, blogi, itp.

2 Responses

 1. Jak nie trudno w moim przypadku jestem dość na bieżąco z wydarzeniami Web 2.0 w Anglii, tak więc muszę przyznać, że sporo jest inicjatyw – przynajmniej w ostatnim czasie się wszystko mocno ruszyło. Już nie wspominając o następnej edycji konferencji @Media (na której mam nadzieję się pojawić) oraz już stricto konferencji Web 2.0, którą jest d-Construct (organizacja: Andy Budd z Clear:Left).

  Ta druga będzie zorganizowana także w tym roku, mam nadzieję że w Londynie lub tak jak było to ostatnio w Brighton. Niestety nie spotkałem się z mniejszymi imprezami, a szkoda.

  No i gdyby nie całe Clear:left, Andy Budd, Stuart Langridge czy Dean Edwards to kiepsko widzę ruch-web 2.0 w Anglii.

  Swoją drogą mam nadzieję, że spotkanie grill-it będzie zorganizowane – zdecydowanie brakuje ruchu Web 2.0 w Polsce. A jeżeli będzie udane to nie widzę przeszkody nad zorganizowaniem większej konferencji, np. wraz z PHP.Con.

 2. Polecam blizniacza usluge mabbera: http://www.mobber.com