Rusza linkologia.pl

W poprzednim wpisie zwróciłem uwagę, że nie ma polskiego odpowiednika del.icio.us. Wkrótce potem w komentarzach do tego wpisu pojawiła się informacja autora linkologii – Łukasza Kowalczyka informujący, że właśnie światło dzienne ujrzał jego serwis. Serwis jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju ale tempo zmian jakie obserwuję od kilku dni jest zdumiewające. To dobrze wróży. Łukasz napisał mi o planach rozwoju serwisu:

W najbliższych planach znajduje się doprowadzenie serwisu do stanu większej używalności, bo jest on na bardzo wstępnym etapie rozwoju. Najpilniejsze modyfikacje oczekujące w kolejce to m.in. ranking najpopularniejszych stron, dodanie feedu RSS, wyszukiwarka, import bookmarków z del.icio.us, przeglądarek i być może a9 oraz blinklist.com, komentowanie linków, obserwowanie innych użytkowników… Nie ustaliłem konkretnej kolejności dokonywania tych poprawek, tutaj liczę na komentarze użytkowników, które pomogą mi określić pilność modyfikacji.

W celu otrzymywania informacji od użytkowników utworzyłem blog, w którym na bieżąco będę informował o planowanych zmianach i postępach prac.

Bardzo interesowało mnie jak linkologia ma zamiar walczyć o użytkowników z analogicznymi serwisami anglojęzycznymi. Oto komentarz autora:

W obecnej chwili mam nadzieję na to, że napływ użytkowników zapewni mi brak na polskim rynku serwisu porównywalnego do del.icio.us. Bardzo ważne jest dla mnie to, że w Linkologii znajdą się przede wszystkim linki do polskich stron. Mimo, że z del.icio.us korzysta wielu Polaków, nie bardzo to widać.

Aktualnie mnie jako użytkownikowi del.icio.us najbardziej przeszkadza niekompatybilność w sposobie tagowania linków – przy edycji linka tagi należy rozdzielać przecinkami, możliwe jest też stosowanie tagów dwuwyrazowych (ze spacją). Moim zdaniem warto zastosować konwencję taką jak jest w del.icio.us – to chyba już standard “de facto” w sieci – innowacyjność może przeszkodzić osobom przechodzącym z del.icio.us w szybszej adaptacji. Poza tym przecinek to dodatkowy znak który trzeba napisać.

Rok 2006 zaczyna się bardzo optymistycznie! Czekam z niecierpliwością na kolejne serwisy.

13 Responses

 1. > Aktualnie mnie jako użytkownikowi del.icio.us najbardziej przeszkadza niekompatybilność w sposobie tagowania linków – przy edycji linka tagi należy rozdzielać przecinkami, możliwe jest też stosowanie tagów dwuwyrazowych (ze spacją).

  Początkowo myślałem że przesadzasz, ale gdy okazało się że wszystkie moje tagi zostały zapisane jako jeden… ;-)

 2. Marcin Jagodziński January 18, 2006 at 7:02

  wydaje mi się, że Łukasz nie powinien zbytnio sugerować się użytkownikami del.icio.us. jasne, że część z nich będzie się mylić (najprawdopodbniej kwestia wpisywania tagów będzie konfigurowalna), ale i tak gros użytkowników będą stanowić “nowi”.

  tak na marginesie, to autocomplete samo te przecinki wstawia.

 3. > ale i tak gros użytkowników będą stanowić “nowi”

  Jeśli nie całość (tych aktywnych) – bardzo trudno jest “podkupywać” użytkowników…

 4. Marcin Jagodziński January 18, 2006 at 8:20

  w ogóle kategorie “walki”, czy “podkupywania”… myślę, że nie są adekwatne.

  ciekaw jestem ile osób aktywnie korzysta z del.icio.us. w polsce.

 5. > w ogóle kategorie “walki”, czy “podkupywania”… myślę, że nie są adekwatne.

  Oj, chyba są – w końcu Linkownia ma chyba, docelowo, ugryźć kawałek tego torcu “social bookmarks”… ;)

  > ciekaw jestem ile osób aktywnie korzysta z del.icio.us. w polsce.

  Myślę że nie więcej niż tysiąc.

  BTW, del.icio.us ma jedną wielką zaletę – RSS… :>

 6. Marcin Jagodziński January 18, 2006 at 13:52

  ja myślę, że znacznie mniej niż tysiąc. ale choćby i tysiąc, to dalej jest mało… co to jest tysiąc, żeby nazwać to tortem :)

 7. Marcin Jagodziński January 18, 2006 at 13:53

  a rss to pewnie będzie, przecież to żadna filozofia…

 8. RSS niedługo pojawi się w Linkologii.

 9. Ja nie skorzystam z Linkologii z uwagi na 2 rzeczy. Pierwsza – mam już tam pół tysiąca linków i nie mam pojęcia jak mógłbym to przenieść. Del.icio.us eksportu do OPML nie ma, tylko jakaś stronka HTML. No i import w Linkologii? Problem flooda?

  A drugi jest taki, że z nowości interesują mnie rzeczy anglosaskie – są najświeższe i najbardziej dopracowane, a linki do nich tylko znajdę w RSSach z del.icio.us.

  No offense, widzę zastosowanie dla Linkologii w Polsce, podobnie jak dla Wykop.pl, ale podejrzewam że osoby zbierające ciekawe linki nie pojawią się tłumami w tym polskim serwisie.

 10. Import linków z del.icio.us – będzie dostępny.

  Co do drugiego powodu, takie właśnie jest przeznaczenie Linkologii – mają się tam znaleźć polskie, a nie anglosaskie linki. Jak szukać anglosaskich, które mnie interesują wiem doskonale i też nie używam do tego żadnego polskiego serwisu.

 11. […] O Linkologii wspomniano w ostatnich dniach na kilku stronach. Napisali o nas na wykop.pl i web20.pl, Tebe poświęcił nam sporo uwagi. Notkę zamieścił również Rasheed. Wpisy o Linkologii pojawiły się też na blogu Nowe Media oraz w różnych takich. Przepraszam, jeżeli kogoś pominąłem. Serdecznie dziękuję za zauważenie naszej inicjatywy, pozytywne komentarze i krytykę. […]

 12. Marcin Jagodziński January 23, 2006 at 13:26

  już jest możliwość wyboru sposobu, w jaki rozdziela się tagi (i kilka innych usprawnień).

 13. Pomysł dobry, brakowało polskiej wersji. Jak dla mnie do poprawy grafika !