Podcasting w Polsce

Przyznam, że nie jestem (jeszcze?) fanem tej formy przekazu informacji, a to z racji nieposiadania ipoda (ani innego przenośnego odtwarzacza mp3) – dla mnie podcasting to w dużej mierze substytut audycji radiowych – i tak chciałbym mieć możliwość wykorzystania go. Idealne byłoby wykorzystanie pomysłu który jest w projekcie pandora i umożliwienie zakolejkowania sobie audycji związanych z danym tematem, lub prowadzonych przez ulubionego prowadzącego, tak by odsłuchać to w dowolnym momencie – np. jadąc samochodem.

Aktualnie można śledzić rozwój polskiego podcastingu na stronach podcast.pl (katalog polskich podcastów) i podcasting.pl (ogólna strona informacyjna o podcastingu). Jest też ranking polskich podcastów – teoria.pl/ranking, który (przyznam, że bardzo wyrywkowo!) przesłuchałem.

Merytorycznie największe zaufanie (w sensie: warto poświęcić czas, aby to przesłuchać) mam do podcastów nadawanych przez stacje radiowe, ale widzę tutaj pewną analogię do rozwoju “piśmiennictwa internetowego” – w tzw. “dawnych czasach przedblogowych” najłatwiej było ufać treściom publikowanym w portalach (w stosunku do jakichś “stronek”), teraz stopniowo zaufaniem obejmuję też (sprawdzone) blogi – po oswojeniu się z blogami ich wartość wydaje się być wręcz wyższa niż treści portalowych bo często osoby blogujące szybciej reagują na to co się dzieje niż niejedna redakcja. Analogię tę można też przełożyć na podcasting – w tej chwili łatwiej mi zaufać treściom o których wiem, że zostały stworzone przez profesjonalistów (stacja radiowa), ale zdaję sobie sprawę, że wkrótce, gdy pojawi się więcej podcastów prywatnych – zafam też takim osobistym wypowiedziom.

Po kilku odsłuchaniach podcastów (np. NUSalvation, polskie Detroit, Demiurg i ogólnie wg listy rankingowej podanej powyżej) widzę (a raczej słyszę), że jakość ich jest bardzo rozmaita – od zupełnie “yyyyy eee tego tam co to ja chciałem….” do naprawdę profesjonalnych. Na razie mam wrażenie, że ludzie bardziej bawią się tą techniką niż wykorzystują ją na serio (za wyjątkiem stacji radiowych ma się rozumieć które mają content), ale pewnie z czasem to się zmieni. Marzy mi się polski odeo.com gdzie mógłbym posłuchać o polityce, gospodarce, … web 2.0.

Czy podcasting w ogóle wnosi coś istotnego do internetu?

Dla mnie najlepsze w podcastingu jest to, że treści audio stają się do pewnego stopnia zaindeksowane i dzięki temu można je wyszukiwać (radio z wyszukiwarką, a w internecie do pewnego stopnia “czego nie wyszukasz – nie istnieje”) – w ten sposób w dżungli internetowej dochodzi jeszcze jedna forma wyrazu. Irytujące jest z kolei to, że nie można na razie szybko określić czy rzeczywiście chcę odtworzyć daną audycję bez faktycznego jej przesłuchania – a to zajmuje czas. Wyszukiwanie w informacjach tekstowych jest tutaj dużo do przodu – wystarczy google toolbar który pokoloruje mi tekst wg słów które szukam i w ciągu 2-3 sekund jestem w stanie ocenić czy ta strona to jest to czego szukałem czy też należy przejść do następnej. Ten problem da się zniwelować przez transkrybowanie podcastów, co jak czytałem w TechCrunch niektórzy pragną robić amazononowym turkiem.

6 Responses

 1. Początkowo także nie byłem wielkim fanem podcastingu, zresztą dalej nie jestem wielkim. Ale tak jak napisałeś, są podcasty naprawdę dobre, które nie dość że obejmują bardzo ciekawą tematykę to są genialnie prowadzone. Takim przykładem może być anglosaski vidcast (starszy brat podcastu) i podcast diggnation.com – świetny, zacząłem oglądać od drugiego odcinka, teraz mamy 27 i jeszcze ani jednego nie przegapiłem. Co prawda ten podcast jest dość wielotematyczny ale i tak warto.

  Ale wracając do samej koncepcji podcastu w Polsce to obawiam się, że jesteśmy i jeszcze jakiś czas będziemy daleko z tyłu za sąsiadami zza oceanu. Nie spotkałem się z choć jednym polskim podcasem, który byłby naprawdę ciekaw i tym samym wart ściągnięcia.

  Szczerze mówiąc to nawet dziś słuchając w drodze z pracy podcastu właśnie z diggnation.com, myślałem że byłoby wspaniale gdyby Web20.pl zaczęło prowadzić własny podcast. Zdecydowanie to by było coś.

 2. Chyba jeszcze nie jestem gotowy na podcasting, ale sprawa jest otwarta i przynajmniej eksperymentalnie chciałbym tego spróbować w przyszłości.

 3. […] Dawno, dawno temu pisałem o podcastingu (w Polsce i nie tylko). Wtedy traktowałem podcasty bardziej jako audycje radiowe do posłuchania w “dowolnym miejscu, dowolnym czasie”. Ostatnio przetrenowałem inny, ciekawy aspekt podcastingu – możliwość uczestniczenia (z pewnym przybliżeniem) w konferencjach. Pędząc A4 Wrocław-Kraków słuchałem nagrań z FOWA z lutego 2007 (lista nagrań – również z innych edycji FOWA). Szczególnie polecam następujące: – Ben Holmes – Index Ventures – kilka ciekawych uwag dotyczących finansowania startupów (utkwiło mi w głowie – startupy możemy między innymi podzielić na products i features – przykładem feature jest “mybloglog” – tego typu przedsięwzięcia nie mogą się sprzedać powyżej 1-5 mln USD) – Simon Willison – ekstremalnie ciekawa prezentacja o OpenID, z pomysłami jak zbudować zdecentralizowane social networks, używając otwartych standardów; nie polecam słuchać podczas prowadzenia samochodu – zbyt zajmująca :) […]

 4. Witam,
  Ja uważam, że podcast ma wielki potencjał szczególnie w dydaktyce. Zapraszam do mojego podcastu (http://www.podcast.wsl.edu.pl/). To podcast, w którym opowiadam o technologiach web 2.0 pod kątem zastosowania ich w dydaktyce. Podcast dla nauczycieli. Przepraszam, że trochę zaniedbany ale w wakacje postaram się nadrobić zaległości:)
  Pozdrawiam i gratuluję ciekawego blogu.
  Tomasz Walasek