Poloneza2.0 czas zacząć…

Ostatnie jaskółki nad Wisłą (te spóźnialskie, odlatujące akurat do ciepłych krajów) zaczęły wieścić rychłe zagoszczenie w polskim internecie web2.0 – mam na myśli dzisiejszy (14 listopada 2005) artykuł w Gazecie Wyborczej – “Świat się kurczy w siatce znajomości” autorstwa Zbigniewa Domaszewicza. Autor zaczyna od analizy popularności serwisów typu “social networking” w Stanach:

Branżą tą interesują się już nie tylko fundusze wysokiego ryzyka, lecz także inwestorzy strategiczni. Popularny serwis MySpace.com (33 mln użytkowników) została latem tego roku przejęty przez medialnyc koncern News Corp. Ruperta Murdocha za 580 mln dol.
[…]
Skąd tak wsokie wyceny? Z wiary w możliwość zarobienia pieniędzy na zubudowanej wokół serwisu społeczności.
[…]
Przyświeca im idea, która mówi, że znalezienie pracy, inwestora czy też nowego pracownika jest łatwiejsze i pewniejsze, jeśli zostanie wsparte pozytywną opinią kogoś, komu ufamy.

Może jestem niepoprawnym optymistą, ale ja wierzę, że takie narzędzia nie są jedynie pułapką podstępnych kapitalistów. Serwisy tworzące społeczności internetowe wchodzą w fazę rozwoju technicznego dającego jednostce realne korzyści z faktu istnienia w tej społeczności.

Po przeglądzie serwisów amerykańskich autor przechodzi do serwisów polskich. A te są na razie dwa: grono.net i ogniwo.net. Jak widać nad Wisłą praca wre, a ja już się obawiałem, że jesteśmy meandrami web2.0 :)… Choć tak naprawdę meandry nie są przecież takie złe – po etapie prób i błędów w górze rzeki nadchodzi czas na mądrość i wykorzystanie wiedzy i sprawdzonych rozwiązań.

MAŁE WYJAŚNIENIE – w artykule nigdzie nie pada określenie “web2.0”, niemniej serwisy tego typu są jednym z elementów web2.0 (ostatnio nazywanej też “bańką2.0”). Dla mnie artykuł ten jest przełomowy w takim sensie, że prasa popularna zwraca na COŚ uwagę – oznacza to, aktualny trend jest naprawdę wyraźny. Czego i sobie życzę.

2 Responses

  1. Dorzucam jeszcze spinacz.pl

  2. jest jeszcze spinacz.pl
    powstal niedawno ale rozwija sie szybko, glownie przy pomocy joggera jabbera i ich społeczności :)