Podepnij się do Amazona!

Amazon udostępnił ostatnio ciekawą usługę – a mianowicie “Mechanical Turk”. Polega to na tym, że dzięki wywołaniom web service możemy zlecać wykonanie pewnych działań… LUDZIOM! Chodzi o działania jak rozmowy telefoniczne, rozpoznawanie obrazów cyfrowych, pisanie tekstów itp. – działania w których komputery nie mogą jeszcze ludzi wyręczyć. Czy to nie w Matriksie ludzie byli podłączeni do maszyny która serwowała im rzeczywistość? Może nie jest to jeszcze tak “inwazyjne” jak w filmie, ale to pierwszy krok! ;)
Na serio – pomysł jest genialny! Amazon ma zrzeszone wokół serwisu całe community, które dzięki temu dostaje możliwość zarabiania drobnych sum (Amazon za pośrednictwo bierze jedyne 10% i podejrzewam że nie wymaga aby za zarobione kwoty trzeba było zrobić zakupy na amazon.com…), natomiast świat ma możliwość wykorzystania takich usług. Ciekawe jak załatwili to wszystko logistycznie – w szczególności zapewnienie sensownej jakości wykonania takich usług?

Qualifications are used to help ensure that the people completing your HITs have the skills necessary to produce high quality results. Amazon Mechanical Turk provides a default set of qualifications that allow you to select who can complete your HITs based on performance metrics such as a person’s ratio of approved HITs to total completed HITs.

2 Responses

  1. Wlasnie na o2.pl został zamieszczony artykul napisany przez Panią Martę która chyba kompletnie nie miała pojęcia o czym pisze…

  2. Dzięki FanTom – rzeczywiście pod adresem http://wiadomosci.o2.pl/?s=513&t=7093 ukazał się tekst dotyczący Mechanical Turk. Powiem szczerze, że tekst dosyć stronniczy – krytykuje system MTurk jako wyzysk. Myślę że po pierwsze nikt nie zmusza nikogo do zarabiania przez MTurk, a skoro już ktoś się decyduje używać go za tak podobno “marne pieniądze” – to jawny dowód na to że wcale takie marne nie są. Reasumując – artykuł to tania sensacja.