Crimi pokaże gdzie jest (NIE)bezpiecznie

Crimi Dziś mogłem wreszcie przejrzeć wstępną/ testową/ betę Crimi. Co tam znajdziemy? Na stronie przeczytamy:

Ideą systemu crimi.pl jest prezentowanie na darmowych mapach, dostępnych w internecie, znaczników informujących o miejscu, rodzaju i czasie popełnienia podstawowych rodzajów przestępstw. Tak zebrana informacja pozwoli tworzyć statystyki dotyczące poszczególnych rodzajów przestępstw, jak również tzw. mapy ciepła wskazujące regiony szczególnie niebezpieczne.

Projekt crimi realizowany jest pod patronatem Wojewody Śląskiego. Pomysł i technologię umożliwiającą prezentację “Mapy ciepła” dostarczyła firma SmartEnough. Dane dostarczane są przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Nad merytoryczną poprawnością prezentacji danych oraz nad ich bezpieczeństwem czuwa Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego.

Crimi

Dostępne są znaczniki:
– człowiek (dla mnie niejasne co to znaczy)
– mienie
– narkotyki (to te białe)
– policja (komisariaty?)
– zabójstwo

Można porównać jak analogiczne pomysły rozwijane są na zachodzie. To cieszy, że można mieć dostęp do takich danych – nie mogę się doczekać kiedy powstanie więcej mashupów mapowych dotyczących statystyk naszego państwa – tym w zasadzie mogłaby zajmować się jakaś agenda rządowa – może GUS? (na razie większość danych udostępnianych jest jedynie w excelu lub PDF/HTML).

Myślę, że pomysł jest bardzo dobry, na pewno przyda się rozwinięcie go na całą Polskę (na razie tylko dane Aglomeracji Śląskiej). Kluczowe dla powodzenia będzie uzyskanie aktualnych i kompletnych danych.

Podobno jest pomysł na model biznesowy wokół tej aplikacji – na razie jeszcze nieujawniony – macie jakieś pomysły co to mogłoby być? Znaczniki sklepów z bronią lub agencji ochrony? :)

2 Responses

 1. Model biznesowy? Można za darmo publikować uśrednione dane z jakiegoś okresu z przeszłości, a za opłatą udostępniać dane na żywo.

  Jeśli w jakimś rejonie popełniono dziś wiele przestępstw a w innym jest cicho i spokojnie, to policjanci będą prowadzić śledztwa związane z popełnionymi przestępstwami i już wiadomo w jakich okolicach będzie ich siłą rzeczy mniej.

  Na pewno znajdzie się ktoś skłonny zapłacić abonament za dostęp do takich informacji. ;-)

 2. Legenda (ze strony)
  POLICJA – Interwencje policji
  NARKOTYKI – Przestępstwa narkotykowe
  ZABÓJSTWO –
  CZŁOWIEK – Pobicia, rozboje, bójki
  MIENIE – Kradzieże, włamania