Grupa trzymająca polskie społeczności

* * * PRIMA APRILIS * * *

Od ostatniego Spodka przez krakowski GrillIT dochodzą mnie echa szykującego się ciekawego projektu konsolidacyjnego na rynku polskim – długo myślałem, że to po prostu plotka. Mowa oczywiście o potwierdzonej dzisiaj na blogu Fotka.pl(usunięte?), nowej inwestycji braci Samwer – tym razem właśnie w Fotkę – widać, że plan wyłuskania najciekawszych polskich projektów internetowych przez zagranicznych inwestorów bynajmniej nie skończył się na Allegro/GG. Może w tej inwestycji nie byłoby nic nadzwyczajnego (ot, kolejne kilka milionów zainwestowane na polskim rynku internetowym), ale z uwagi na wcześniejszą inwestycję braci w Naszą Klasę planowana jest fuzja tych dwóch serwisów. Trudno powiedzieć czy to szaleństwo czy genialne posunięcie – są argumenty i za i przeciw:
Za:
– wiele osób ma profile zarówno na jednym jak i na drugim serwisie
– sposób wykorzystania części funkcji jest podobny
Przeciw:
– oba serwisy nakierowane są na zaspokajanie innych potrzeb użytkowników
– w zasadzie chyba lepiej jest trzymać te brandy osobno (pomimo że w jednym portfelu)

Są już w miarę konkretne plany podziału kompetencji tej “grupy trzymającej polskie społeczności” – w nowej społecznościówce programiści z N-K będą integrowali usługi społecznościowe, a Rafał Agnieszczak, biorąc pod uwagę sukcesy finansowe jego serwisu, zajmie się ekspansją na nowe tereny (długo oczekiwane MVNO Fotki, oraz, co mnie osobiście niepokoi – social lending – to będzie pewnie dalsze rozwinięcie Finansowo.pl; jest też jakiś “gwóźdź programu”, ale jeszcze nie wiadomo co – prawdopodobnie będzie to krok w kierunku platformy analogicznej do F8 Facebooka).

Cóż – niniejszym karty na polskim rynku społecznościowym można chyba uznać za rozdane – taka integracja powoduje, że raczej trudno będzie wejść na polski rynek jakiejkolwiek nowej platformie (nawet MySpace czy Facebook) – pozostaje “jedynie” zarabianie na usługach dodanych dla społeczności.

Aktualizacja – rozwinięcie tematu:
Bartek Raciborski
Marcin Jagodziński (poniżej polemika)

6 Responses

 1. Napisałbym coś na temat, ale po co psuć… ;)

 2. Marcin już odniósł się do tego postu, widziałem też notkę Bartka. Nie wiem dlaczego Marcin (w świetle jego dealu z TechCrunch, powoływania się na rzetelność i obiektywizm itd.) tak “mydli oczy” – ale to jest ewidentne, że próbuje zepchnąć dyskusję na inny tor – może deal braci Samwer nie jest jeszcze dopięty.

  Fakty są takie:
  1. fotka ma już kilka lat – czas aby Rafał wyszedł z tego biznesu (chyba że się chce zestarzeć z Fotka.pl)
  2. bracia Samwer zainwestowali w N-K i wzięli na celownik kolejnego gracza
  3. fotka i N-K to społecznościówki – może lepiej więc stworzyć jeden większy brand niż dwa małe (ja osobiście z tym argumentem się nie zgadzam, ale ten był często powtarzany w kuluarach)

  W interpretacji Marcina punkt 1 jest załatwiany przez wejście Fotka.pl na Giełdę, ale:
  1. nie sądzę aby przebicie Fotki było podobne do przebicia GG – co za tym idzie zysk może być dużo niższy
  2. zmiana na S.A. upraszcza “relacje inwestorskie” – łatwiej obracać akcjami takiej spółki (zarówno na giełdzie, jak i w obrocie pozagiełdowym) to by tylko potwierdzało również wersję

  Podsumowując – mam wrażenie, że Marcin gra w drużynie Rafała i próbują razem przenieść dyskusję na inny temat – nie wiem tylko kto jest w drugiej drużynie i po co ta akcja.

 3. @Dominik – jak rozumiem jest to nawiązanie do prima aprilis. Well – jako Kwiecień – takich żartów nie uprawiam. Czekanie z tym newsem (potwierdzonym na wczorajszym krakowskim Grillu) do jutra tylko dlatego że ktoś może pomyśleć że to żart prima aprilisowy byłoby właśnie niepoważne.

 4. Nie oskarżaj mnie pochopnie. Nasze informacje nie są sprzeczne. Nie wiadomo, komu zostaną zaoferowane akcje Fotka SA. Być może część z nich obejmie firma braci Samwer.

 5. W twoim poście jawnie dyskredytujesz moje i Bartka interpretacje uzurpując sobie prawo do młócenia ziarna z otrębów blagi (czy jakoś tak). Nie oskarżam cię, wskazuję tylko dużo dalej idącą wizję tego dealu – to z giełdą o czym piszesz to tylko pierwszy krok. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę że wiesz że giełda jest tylko środkiem do osiągnięcia celu i dlatego zastanawiam się, czy jest tutaj coś do ukrycia. Układ?

 6. Niniejszym odwołuję prima aprilis. Ten wpis był oczywiście żartem :).