Monetto.pl – “social lending” w Polsce

Informacyjnie: jestem bezpośrednio zaangażowany w projekt Monetto.

Monetto - pożyczki bezpośrednie w Polsce We wrześniu 2007 roku została zawiązana spółka Prender Sp. z o.o., której celem jest powołanie do życia Monetto – platformy pożyczek bezpośrednich w Polsce. Ideą serwisu jest umożliwienie przeprowadzania pożyczek między osobami fizycznymi bez pośrednictwa banków. Na świecie tego typu działania określane są jako “social lending” lub “peer to peer lending”. Pierwowzorami na rynkach światowych tego trendu są Zopa i Prosper, ostatnio powstaje coraz więcej tego typu inicjatyw również w innych krajach (np. Zopa, która startowała w Wielkiej Brytanii, szykuje się do uruchomienia w USA i Włoszech).

Nad projektem pracuje zespół specjalistów z segmentu zarówno finansowego jak i internetowego. Projekt powstaje w ramach inwestycji IIF Seed Fund – twórcy i inwestora m.in. Comarch czy MojeRachunki. Partnerem strategicznym projektu został lider bankowości elektronicznej w Polsce – mBank.

Naszym celem, poza rewolucją w bankowości polskiej, jest zaoferowanie tanich i bezpiecznych pożyczek. Będzie to możliwe dzięki wyeliminowaniu instytucji jaką jest bank i minimalizacji wszelkich “korporacyjnych kosztów”. Każdy z użytkowników będzie miał zapewniony cały pakiet bezpieczeństwa – od pewności transakcyjnej, aż po ubezpieczenie i inne mechanizmy. Stawiamy na maksymalne uproszczenie procedur przy jednoczesnym odpowiednim poziomie bezpieczeństwa transakcji. Użytkownicy serwisu będą mogli zbudować swój krąg zaufania i działać w serwsie w oparciu o ten krąg (elementy społecznościowe) – ta koncepcja ma być jednym z najważniejszych filarów serwisu.

Dzięki odpowiednim regulacjom prawno – finansowym możliwe będzie otrzymanie pożyczki i zainwestowanie własnych środków przy minimum formalności. Aktualnie trwają prace wdrożeniowe serwisu, uruchomienie wersji testowej planowane jest jeszcze w zimie.

Informacje o bieżącym postępie prac nad serwisem komentowane będą na bieżąco na blogu deweloperskim projektu. Poniżej zajawka serwisu.

Monetto - pożyczki bezpośrednie

35 Responses

 1. brawo, brawo – czekałem na pierwszy ruch w temacie Social Lending,
  a gdzie ten blog projektu?

 2. Ciekawy projekt. Najciekawsze, jak rozwiązaliście kwestie prawne?

 3. stawiałem, że największe szanse ma tutaj partner w postaci popularnego banki internetowego – Mbank to na pewno świetne rozwiązanie. Kwestie prawe to też interesująca sprawa – chętnie gdzieś posłucham – pochwalcie się gdzieś na jakiejś prezentacji :-)

 4. Nie ugryzłem się w palec pisząc to zdanie :). Blog wystawimy jeszcze w tym tygodniu – planujemy poza informacjami o social lending przybliżać również “scenki z życia startupa”.

 5. Kwestie prawne były trudne, ale są w pełni opracowane i co najważniejsze pozwalają na dużą wygodę działania – ponieważ jednak jest to clue serwisu nie możemy pewnych szczegółów przekazywać już teraz.

  Tak – planujemy promować serwis podczas spotkań typu grillit, barcamp, bootstrap itp.

 6. rafal agnieszczak December 4, 2007 at 18:29

  Ooo, pieknie :)

  widze, ze dzisiejszy artykul z GP (http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2105.218.0.39.4.2.0.1.htm) podzialal motywujaco i zdecydowaliscie sie ujawnic przed pokazaniem chociaz pierwszej bety. Mam przy okazji nadzieje, ze w prezentacjach rzetelnie bedziecie informowac o konkurencji ;)

 7. jakiej konkurencji? :)
  a na serio – obserwujemy rynek p2p lending pracując nad serwisem od września. mam wrażenie, że pierwsze info o nas na onecie z początku października (niestety tylko w google cache to zostało) wywołało łańcuszek artykułów i napomknięć na blogach i w prasie – stąd uznajemy, że rynek jest gotowy na to rozwiązanie (czyli – jak oceniam – nasza “sonda onetowa” zadziałała :)) – i otwarcie zaczynamy promować serwis.

  nie ukrywam, że temat był trudny (nie tylko prawnie) – stąd tak ostrożne działania.

 8. Mam nadzieję, że będzie to w 100% bezpieczne (dla pożyczających głównie), bo w kraju etatowych cwaniaczków szybko może się znaleźć ktoś, kto znajdzie lukę.

 9. Dociekliwych zaprosimy do zamkniętej alfy – będzie można łamać platformę nawet kołem :)

 10. Bardzo ciekawy startup. Nie bardzo jeszcze wyobrażam sobie jak będzie wyglądało egzekwowanie długów, ale mam nadzieje że alfa rozwieje moje wątpliwości. Chętnie przyjdę też na grillIT, gdzie będzie prezentowany ten projekt, także kombinujcie prezentacje :-)

  PS
  @Sebastian Kwiecień: Jesteś teraz blisko IIF więc jestem ciekaw czy orientujesz się może co dzieje się z personalTV? Pamiętam, że miały być jakieś prezentacje, start pilota w sieci aster, itd. Projekt zapowiadał się bardzo ciekawe, a od nic o nim nie słychać.

 11. […] Tego samego dnia Sebastian Kwiecień poinformował na swoim blogu o pracach nad Monetto.pl, platformą pożyczek P2P, której wsparcia finansowego udzielił IIF Seed Fund. […]

 12. Widziałem kiedyś na jakimś seminarium bankowym prezentację M.Macierzyńskiego na temat dwóch wspominanych serwisów zagranicznych. Ciekawie to wyglądało i fajnie się zapowiada… ja jednak jestem sceptyczny.

  Przydałoby się szersze wyjaśnienie prawne – co z licencjami bankowymi czy też nadzoru jakiegoś KNF? Co z egzekwowaniem długów?

  Tak czy inaczej – projekt ma spory potencjał, bo jakby nie patrzeć Polacy coraz chętniej pożyczają, a wszelakie banki, SKOKi czy Providenty atakują “chwilówkami” z każdej strony.

 13. zgłaszam się do alfy. jak będzie beta i będziesz chciał opowiedzieć o serwisie na Barcampie to zapraszam :)

 14. […] Visa Europe zapowiada program pilotażowy płatności z użyciem telefonów komórkowych Młodzi Brytyjczycy wolę Internet niż telewizję Najdroższe samochody mijającego roku Sony wygrało wojnę formatów? (BL-HD DVD) Monetto.pl – “social lending” w Polsce […]

 15. A ja się trochę boję tego typu projektów w Polsce, bo z idea zaufania obywatelskiego u nas krucho i kwitną oszustwa na Allegro, wysyłanie ziemniaków w paczce zamiast komórek.
  No i zastanawiam się na ile ludzie będą chcieli się pokazać jako ciułający drobne sumy.
  Mikrobanki się sprawdzają w Indiach, ciekawe jak tu u nas będzie wyglądać :)
  Potrzebujących jest niemało.
  Szkoda, że ci którzy naprawdę potrzebują kasy na rozruch biznesu, często nie maja dostępu do Internetu.

 16. To – moim zdaniem – jeden z najbardziej obiecujących ostatnimi czasy pomysłów na naszej startupowej scenie. Mam nadzieję, że rozwiązania prawne są na tyle pewne i przemyślane, że pierwszy wyrok sądu oraz stosowana później ekonomia procesowa nie zniszczy serwisu.

 17. Pierwsze skojarzenie po ujrzeniu screen’a to zopa.com, a i elementy ma nawet wspólne.

 18. Ciekawe. Nie mogę się doczekać jakiejś prezentacji :)
  Mam tylko pytanie – jak portal tego typu może mnie zachęcić do tego żebym komuś pożyczył pieniądze, skoro mogę je wpłacić na konto (fundusze) i nie dość że będą tam bezpieczne , to jeszcze na siebie zarobią.
  Myślę, że jeżeli taki portal dawałby szanse zarabiania na pożyczaniu komuś pieniędzy to… no nie mogę się doczekać prezentacji. Miałbym sporo pytań :), ale projekt ciekawy.

 19. @lukaszdzik – pieniądze na funduszu nie są bezpieczne – spójrz co się dzieje teraz na rynkach światowych – wiesz jak ludzie potracili na funduszach? Wyparowało ponad 100 mld! :-)

 20. chyba jest oczywiste ze pozyczki beda jakos oprocentowane? jesli nie, nie sadze zeby ktos chcial pozyczac z gory tracac na malejacej wartosci pieniadza w czasie, projekt bardzo ciekawy, takze czekam na startup’owego bloga.

 21. Bardzo cieszymy się z tak dużego zainteresowania – wszystkie wątpliwości będziemy rozwiewać na blogu projektu http://monetto.pl/blog – stąd moje odpowiedzi poniżej są jedynie skrótowe

  @Michał Sadowski – co do egzekwowania długów – mamy odpowiednio skonstruowany proces windykacyjny

  @Łukasz – nasze rozwiązanie prawne nie wymaga licencji bankowej

  @julievna – liczymy się z tym że projekt będzie na początku odbierany “z taką pewną nieśmiałością”, natomiast wierzymy, że transparentność działania będzie budowała zaufanie

  @adam plona – hm. już na nas krzyżyk postawiłeś? :) zaczęliśmy projekt od ekspertyz prawnych przeprowadzonych przez niezależne kancelarie – wg tych ekspertyz możemy spokojnie działać na polskim rynku

  @dekielek – skojarzenie z zopa.com bierze się głównie z ciemnego nagłówka, który z kolei wynika z pomarańczowego koloru w logo… :) generalnie funkcjonalnie bliżej nam do prosper.com niż do zopy, natomiast inna sprawa to, że trudno serwis o tak konkretnej funkcjonalności zrobić w sposób odkrywczy

  @lukaszdzik – oczywiście mamy dwie strony pożyczania – pożyczkobiorca deklaruje na jaki procent pożyczy pieniądze od pożyczkodawców (wielu) – zatem pożyczkodawcy zarabiają na tych pożyczkach

 22. Dzięki za informacje. Trzymam kciuki za powodzenie projektu i czekam na następnego grillIT, żeby zobaczyć prezentacje :-) Pozdr.

 23. Zakładając depozyt w Banku mam gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jaką będzę miał gwarancję, że odzyskam środki zainwestowane w monetto.pl?
  Po drugie w jaki sposób będzie się odbywała windykacja należności? Banki przyjmują od kredytobiorców oświadczenie o poddaniu się egzekucji i na tej podstawie wystawiają Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Monetto.pl nie będzie miało tej możliwości. Windykacja będzie więc znacznie utrudniona. Utrudnione będzie więc odzyskanie powierzonych środków.

 24. Nie przekonał mnie wasz post z dnia 13.12.2007r., a dokładniej cytując “nie każda niespłacona pożyczka to strata – zawsze przecież można się indywidualnie dogadać, bądź odzyskać część funduszy poprzez firmę windykacyjną”.
  Zajmuję się windykacją i regułą w Polsce jest, że jeżeli ktoś nie słaca w terminie to chowa głowę w piasek i unika kontaktu z wierzycielem. Indywidualne dogadanie się z dłużnikiem nie wchodzi w grę, tym bardziej, że na kwotę jednego kredytu składać się będą kwoty od kilkudziesięciu kredytodawców i nie wszyscy będą chcieli jednakowych warunków spłaty.
  A co w przypadku gdy kredytobiorca wyjedzie za granicę, tak jak się to wielokrotnie dzieje, o wyłudzeniach nie mówiąć. Co wtedy zdziała nawet najlepsza firma windykacyjna?
  I jeszcze jedno. Czemu na waszej głównej stronie nie można dodawać komentarzy? Czy dyskusja musi się toczyć w dwóch miejscach?

 25. Windykacja to ostateczność – tak jak wspominamy, będzie naprawdę szereg zabezpieczeń “przed” – biernych i czynnych.

  Co do forum – poprawione, można dodawać komentarze – zapraszamy :-)

 26. @Sebastian – ależ skąd. Przyznam, że jesteście startupem, na który bardzo czekam :)

 27. Miałem na myśli ten kawałek o “pierwszym wyroku sądu” :))) – zobaczymy jak trudno będzie zmieniać polskie realia bankowe – może nie aż tak trudno. W każdym razie jesteśmy dobrze przygotowani na różne próby podważania tego biznesu – tak zawsze jest z dużymi zmianami.

 28. Tomek Rygielski December 14, 2007 at 18:14

  Sebastian … normalnie bomba!
  fantastyczna rzecz!
  aż Ci zazdroszczę (pozytywnie oczywiście) uczestnictwa w tym projekcie.
  (zapisałem się do tego łamania platformy kołem :-) )

 29. Projekt monetto.pl wydaje się być interesujący z punktu widzenia rozwoju nowoczesnego rynku finansowego w Polsce. Myślę, że może to być instrument inwestowania. Mógłbym być użytkownikiem tego portalu, ale po zapoznaniu się z zasadami jego funkcjonowania. Czy możecie poinformować na czym będą polegały testy? Czy trzeba będzie angażować własne środki już na etapie testów?

 30. Zapraszamy do zadawania pytań na blogu projektu: http://www.monetto.pl/blog

 31. Leszek Markiewicz December 18, 2007 at 12:49

  Kiedyś chodził mi po głowie taki pomysł, gdzie pieniądze (raczej małe) lokowało-pożyczałoby się w internecie a prawnym zabezpieczeniem byłby weksel, który w razie niewypłacalności podlega egekucji komornika.

  Cieszę się jednak, że powstaje w Polsce serwis z prawdziwego zdarzenia!

 32. miało być monetto, miał być i inny serwis o którym dość sporo się pisało tymczasem jako pierwszy na rynku zaistniał kokos.pl. dziś info o tym fakcie podał prnews.pl wraz z ciekawym opisem szans i zagrożeń dla tego projektu. można się zgodzić z przewodnim mottem tekstu – gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. w tym przypadku tym trzecim jest kokos.pl. swoją drogą niezła nazwa moim zdaniem

 33. zgadzam się z lysym, myśle że serwis https://kokos.pl/ bije wszystkie pozostałe na głowy.

 34. monetto poszło na ostro z bankami – http://pl.youtube.com/watch?v=sFi-T2N8pTE

 35. Zapraszam na http://soclen.info . Serwis zawiera najświeższe informacje na temat pożyczek bezpośrednich.