Google kontra Facebook – błogosławieństwa konkurencji

W prezentacji “Rewolucja w sieciach społecznych” pokazywałem jak zmienia się podejście do tematu social networking. Postulat otwierania sieci społecznych był bardzo gorącym tematem tego lata (sic!). Tymczasem Michael Arrington na Techcrunch wskazuje, że droga Google będzie jednak wiodła nie w kierunku aplikacji SocialStream (jak przedstawiałem w prezentacji), a prawdopodobnie Orkut. Ostatni redesign Orkut, zatrudnienie przez Google specjalistów od sieci społecznościowych (w tym Brada Fitzpatricka, o którym wspominałem w prezentacji), a także tajne-przez-poufne spotkanie w siedzibie Google, które miało miejsce 20 września – te zdarzenia jednoznacznie zbiegają się w temacie “Google ma na celowniku temat sieci społecznych”. Wg. przecieków z tego właśnie spotkania w najbliższym czasie, a dokładnie 5 listopada Google ma udostępnić API pozwalające manipulować grafem społecznym (ang. social graph) Google – tj. danymi zawartymi w aplikacjach Google, składających się na sieć społeczną. Na pierwszy ogień (otwierania API) ma pójść Orkut oraz iGoogle, a w następnej kolejności Gmail, Google Talk (w Orkut jest już integracja z tą usługą) i stopniowo resztę aplikacji Google. Te plany zmierzają do dodania “warstwy społecznej” do wszystkich usług Google.

Cała ta strategia ma spowodować, że sieć społeczna Google, będzie “bardziej otwarta” niż Facebook, który przez udostępnienie platformy Facebook, był dotychczas najbardziej otwartą platformą społecznościową.

W momencie kiedy tacy potentaci jak Facebook i Google stają w szranki – wygra ten kto lepiej dogodzi swoim użytkownikom, a najbardziej skorzystają na tym właśnie użytkownicy, czyli my! Myślę, że dzięki ambicjom Google i jego strategii, która często polega na “uwalnianiu” pewnych funkcji, czy aplikacji (np. otwarte API Google Maps, dostęp do FeedBurner), 5 listopada będziemy zdecydowanie bliżej idei Otwartych Sieci Społecznych.

2 Responses

  1. Hmm, tak sobie to czytam i zastanawiam się nad definicją pojęcia social graph. Przeglądałem ostatnio kilka blogów, które poruszają temat googla i wynika z tego, że tak naprawdę definicja tego pojęcia nie jest do końca określona. Z jednej strony mamy sieci społeczne z drugiej graf społeczny. Czy graf jest matematycznym przetworzeniem, socjogramem jak ktoś już pisał powiązań i relacji w sieci społecznej? Jestem ciekaw kiedy pierwszy raz zostało użyte pojęcie social graph – i czy nie jest tak, że najpierw było pojęcie, a potem dopiero szukano dla niego definicji?

  2. Ja pierwszy raz spotkałem to określenie u Brada Fitzpatricka – http://bradfitz.com/social-graph-problem/ – nie wiem czy już ktoś wcześniej używał tego pojęcia. W angielskiej wikipedii “social graph” robi redirecta na “social network” choć – jak sam napisałeś nie jest to jednoznaczne. Moja tymczasowa definicja tego to “zbiór powiązań między użytkownikami systemów informatycznych wraz z ich wartościowaniem (tj wartościowaniem powiązań – np ‘friend’)”. Na pewno nie zawężałbym się tylko do social networks (nazwijmy je “klasycznych” jak myspace, goldenline – gdzie wprost wskazujesz kto jest twoim znajomym) – bo np. książka adresowa w twojej komórce też jest twoją “siecią” – ale jest jeszcze mało serwisów korzystających z takich “sieci” (np. zyb.com). Odpowiadając na twoje pytanie – jeśli odniosę się do definicji z wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Socjogram) to tak – “social graph” to jest “socjogram” – ale nie skupiałbym się na “graficznej reprezentacji” a na samym grafie w sensie matematycznym.