Tagujmy Wrocek!

Logo Wrocek.pl Niedawno pisałem o miejsce.info – miksie google maps pozwalającym tworzyć swoje własne mapy. W tym samym mniej więcej czasie powstał Wrocek.pl – kolejny serwis polski wykorzystujący google maps.

Mieszkam we Wrocławiu i często zdarza mi się szukać w sieci informacji o tym co się dzieje w mieście (wolę to od gazet i telewizji lokalnej). Najczęściej korzystam z wroclaw.naszemiasto.pl i wroclaw.pl. Nie jestem rodowitym wrocławianinem (mieszkam tutaj od 10 lat) dlatego często też potrzebuję mapy. Teraz to wszystko na raz mogę mieć we wrocek.pl – okraszone google maps. W serwisie mogę szukać miejsc (obiektów fizycznych), dodawać własne miejsca, definiować wydarzenia dla miejsc, tagować miejsca.

Twórcy serwisu – Piotr i Karol Papała – są studentami Politechniki Wrocławskiej. Tak w skrócie przybliżają pomysł serwisu:

Nie jest to projekt ani typowo hobbystyczny, ani typowo komercyjny. Zespół Wrocek.pl to dwóch studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy po realizacji kilku mniejszych projektów postanowili stworzyć serwis, który dotrze do większego grona odbiorców i będzie innowacyjny oraz interesujący dla użytkowników.

Pomysł na tę wersję Wrocka zrodził się parę tygodni temu i praktycznie od razu, gdy się pojawił przystąpiliśmy do prac. Niestety brakowało nam jednej rzeczy… map, które pojawiły się już w trakcie implementacji (koniec kwietnia).

Nie ukrywamy, że naszym priorytetem jest wypunktowanie na mapie praktycznie każdego miejsca we Wrocławiu. Obecnie Wrocek.pl jest serwisem typowo eventowym, jednak stopniowo nacisk będzie kładziony na miejski informator – ze spisem wszystkich obiektów związanych z edukacją, rozrywką, rekreacją, a także usługami i turystyką. Potencjał jaki tkwi w Google Maps jest po prostu ogromny i wydaje się być nieograniczony :)

Będziemy się jednak starali zachować równowagę pomiędzy serwisem typowo informacyjnym, a społecznym. Dlatego też drugim głównym celem będzie położenie większego nacisku na użytkowników serwisu i interakcje między nimi. Obecnie w serwisie jest zarejestrowanych mało userów, przez co wstrzymujemy się z implementacją grup użytkowników, komunikacji między nimi oraz innych pomocnych funkcji.

Poza tym w planach mamy:

 • wprowadzenie feedów RSSowych dla tagów oraz ulubionych miejsc (w razie zainteresowania użytkowników także eksport wydarzen/miejsc do iCal-a, del.icio.us, yahoo i google calendar)
 • zastosowanie Ajaxa na stronie. Część ludzi uważa to za niepotrzebny gadżet, by być bardziej webdwazerowym ;) ale widzimy, że w kilku miejscach się naprawdę przyda

Jakie widzę zalety wrocek.pl w stosunku do wcześniej wymienionych (redagowanych w klasyczny sposób) serwisów:

 • możliwość współtworzenia serwisu – dodawania własnych miejsc i wydarzeń – to po osiągnięciu pewnej masy krytycznej jeśli chodzi o liczbę użytkowników spowoduje dużo większą dynamikę serwisu niż klasycznie redagowane serwisy
 • google maps
 • tagi – dzięki wykorzystaniu tagów każdy może w swój własny sposób oznaczyć poszczególne miejsca
 • brak reklam – na razie?
 • czystość i prosta nawigacji, intuicyjność obsługi – to moje osobiste odczucie
 • kontekstowe podpowiedzi i opisy – tutaj widać, że autorzy dobrze przemyśleli sprawę objaśnień funkcji w serwisie – jest ich naprawdę dużo

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj prosty, czytelny i elegancki wystrój serwisu.

Design serwisu został w całości zaprojektowany przez nas, bez komercyjnego wsparcia. Projektując wygląd strony staraliśmy się zawrzeć maksimum informacji przy prostym, intuicyjnym interfejsie. Opieraliśmy się po części na amerykańskich i w ogóle zagranicznych serwisach webdwazerowych, w których użyteczność jest jednym z podstawowych założeń.

Muszę przyznać, że to mnie urzekło – po serwisie mogłaby jak podejrzewam poruszać się nawet moja babcia.

W serwisie, każdy ma też swój kąt – w sekcji “Mój Wrocek” można tworzyć swój własny Wrocław – definiować ulubione miejsca (plus od razu podgląd wydarzeń w tych miejscach), śledzić ulubione wydarzenia, publikować swoją fotkę i napisać coś o sobie.

Bardzo podoba mi się też wątek dalszego rozwijania aspektu networkingowego serwisu, o którym wspominają autorzy – takie pomysły po upowszechnieniu serwisów typu grono.net i spinacz.pl – będą pojawiać się w serwisach coraz częściej. Wykorzystanie lokalnego serwisu eventowego do tworzenia potencjalnie dodatkowej sieci kontaktów to ciekawy pomysł.

Co autorzy sądzą o konkurencji?

Konkurencja dla wroclaw.pl? Na pewno jesteśmy serwisem po części pokrywającym się tematyką z wroclaw.pl i innymi serwisami o Wrocławiu. Mamy nadzieję, że wyraźnie wyróżnimy się na tle innych stron. Aktualnie jednak jest chyba trochę za wcześnie aby o tym pisać i skupiamy się tylko na rozwoju serwisu. Napewno przyczynimy się do promocji miasta wśród mieszkańców, a także osób przyjezdnych, miasta w którym zawsze się coś dzieje.

Czego mi brakuje:

 • RSS (na wydarzenia, na ostatnie komentarze do wydarzeń i miejsc) – dzięki RSS możnaby być na bieżąco jeśli coś się dzieje, nawet nie wchodząc na serwis
 • prywatnego zaznaczenia gdzie mieszkam – tak abym mógł (automatycznie?) znaleźć trasę ode mnie do konkretnego wskazanego przeze mnie miejsca (może za dużo wymagam… :))
 • fotek – dodawanie zdjęć do obiektów, może też wydarzeń? W tej chwili aż rzuca się w oczy, że serwis nie ma żadnych zdjęć poza tymi które w swoim profilu umieścili użytkownicy
 • edycji bardziej “wikipedycznej” – aktualnie można dodać miejsce i potem również po opublikowaniu – edytować je, ale z tego co widzę to edycję może przeprowadzać jedynie autor (tj. osoba która jako pierwsza zdefiniowała dane miejsce) – to mimo wszystko trochę ogranicza; powoduje też, że dane miejsce niekoniecznie jest edytowane przez najbardziej kompetentną osobę, a jedynie tą która pierwsza postanowiła to właśnie miejsce edytować… (nie rozwijam tego wątku – o tym, że wiki przyda się zawsze i wszędzie i jest lepsza od szwajcarskiego scyzoryka mógłbym pisać i pisać…)

Pomysły na upowszechnienie – proste – serwis ma znaczenie jedynie lokalne (oczywiście w pewnej perspektywie można pomyśleć o warszawka.pl itd. :)) – najprostszym zatem sposobem promocji wydaje się zaszczepienie wykorzystania serwisu w jak największej liczbie “miejsc” (obiektów które można opisać w serwisie), które często nie mają swojej strony internetowej, a jeśli już mają to często aktualizacje muszą iść przez Jego Wysokość Webmastera – wszelkie urzędy, teatry, restauracje, puby itd. – wystarczy zostawić właścicielowi, obsłudze, kartkę z krótką informacją o możliwościach serwisu i na pewno część osób to podchwyci. Sama nazwa serwisu jest też bardzo chwytliwa – to powinno dodatkowo ułatwić jego promocję.

Wrocek.pl ma ciągle za mało treści, za mało miejsc – aby strona stała się naprawdę użyteczna potrzebne jest przekroczenie pewnej masy krytycznej zdefiniowanych obiektów. Stąd apel – tagujmy Wrocek!

11 Responses

 1. Witam.

  Prywatne miejsca właśnie zostały wprowadzone do portalu. Można tworzyć miejsca mniej oficjalne, tylko do wiadomości swojej i swoich znajomych. Dodatkowo zarejestrowani użytkownicy otrzymują skromny panel ze swoimi wszystkimi prywatnymi miejscami, gdzie mogą nimi zarządzać (ta część serwisu będzie rozbudowana w najbliższym czasie).

  Pomysł z zaznaczeniem miejsca “domyślnego”, “mój dom” na przykład i pokazywanie trasy do innego miejsca faktycznie ciekawy. Weźmiemy go pod uwagę :)

  Fotki… oczywiście będą. Nie tylko podsyłane na przykład przez organizatorów wydarzeń czy właścicieli miejsc, ale planujemy coś naprawdę dużego i ciekawego. Ale nie chciałbym zapeszać…

  Edycja miejsc i wydarzeń w obecnej postaci odbywa się na dokładnie takich zasadach – może to robić tylko osoba, która dodała dane miejsce/wydarzenie. Najprawdopodobniej ostatecznie zdecydujemy się właśnie na jakiś własny system wiki, o którym wcześniej wspomniałem w blogu na naszej stronie.

  PS: warszawka.pl niestety już zarejestrowana ;)

 2. jako wrocławian z krwi i kości ;) wielcem rad z istnienia wrocka. Superowe bez zbędnej kokieterii

 3. Myślę że nie powinniście się długo zastanawiać nad zrobieniem tego typu serwisu dla innych miast – na pewno znajdą się zapaleńcy którzy pomogą.

  Dla Warszawy taki serwis musicie zrobić :)

 4. Jest nas więcej :)

  W najbliższym czasie ruszy serwis rekomendacje.pl, na razie koncentrujący się — ze względu na miejsce zamieszkania większości zainteresowanych w tej chwili osób — na Warszawie. W zamyśle nieco podobny do części “Miejsca” na Wrocek.pl, ma raczej umożliwić znalezienie potrzebnej, godnej zaufania firmy albo fachowca niż fajnej imprezy. Co nie znaczy, że wydarzeń nie będzie, ale wcześniej planujemy dodać część sieciową (jak w “znajomi, przyjaciele, grono, linkedin”).

  Robi się ciekawie, pojawiają się kolejne serwisy ułatwiające wyszukiwanie tego, co się dzieje, gdzie się dzieje i kto gdzie bywa. Zobaczymy co wyniknie z wymiany pomysłów i różnych podejść do tematu :)

 5. Marcin Jagodziński May 30, 2006 at 10:50

  pytanie tylko ile można utrzymywać tych siatek znajomych… może czas na jedną “uber-siatkę” i podpinanie do niej serwisów jako plug-inów? tylko wówczas wiele osób by się musiało dogadać, a to jest niestety trudne…

  jakby ktoś miał jakieś pomysły to mail-me na gmalu (marcin.jagodzinski)

 6. Wydaje mi się że istnienie wielu siatek znajomych jest nieuniknione – dokładnie ozwierciedla to życie gdzie siatka “rodzina” jest zupełnie inna i może działać na zupełnie innych zasadach niż siatka “znajomi z pracy” i “koledzy z podstawówki”. Dochodzimy do tego że te siatki mogą mieć zupełnie inne parametry, wartościowanie, przeznaczenie itd. czyli – być może nie ma sensu ich łączyć? Na pewno co pozostaje wspólne to “moje ID” – i tutaj jest miejsce na unifikację identyfikacji w internecie.

 7. Marcin Jagodziński May 30, 2006 at 11:59

  jasne, że w tym sensie jest wiele siatek, to oczywiste. natomiast one się w wielu przypadkach pokrywają. być może już same siatki znajomych powinny być “zdecentralizowane”, ale przynajmniej usługa typu “discovery” mogłaby być zcentralizowana (tzn. wchodząc na serwis od razu widzisz, kto ze znajomych z innych serwisów na nim jest — o ile oczywiście udzielił on zgody na ujawnianie takich informacji). samo dodawanie znajomych to jest pikuś, gorzej z mozolnym ich odkrywaniem. zrobiłem to na gronie, zrobiłem na linkedin, już mi się naprawdę nie chce na innych serwisach.

 8. @ Marcin – nie pozostaje Ci nic innego jak zdecydować sie na jeden serwis społecznościowy:)

  Tak na powaznie to takie sytuacje sa nie do uniknięcia. Mnie bardziej męczy brak czy też mała powrzechność rozwiązań takich jak OpenID.

  O ile mnogość serwisów z których korzystam nie jest dla mnie problemem o tyle zarządzanie właściwymi danymi i pilnowanie co gdzie udostępniam jest już trochę męczące.

 9. Chciałbym poinformować, że właśnie wprowadziliśmy system edycji miejsc dostępny dla każdego zalogowanego użytkownika.

  Tak jak wspomniałem wcześniej zdecydowaliśmy się na własny system wiki. Można edytować miejsca, formatować tekst przy pomocy kilku podstawowych oznaczeń oraz przywracać starsze wersje.

  Sprawdziliśmy również pomysł związany z wyznaczeniem “mojego domu” jako miejsca docelowego i wyznaczanie trasy do wybranych punktów. Obecnie Google nie udostępnia tej usługi w Polsce. Możemy oczywiście wypointować każde skrzyżowanie i napisać własny algorytm wyznaczania trasy, ale chyba jednak nie zdecydujemy się na to :)

  Bardziej martwi nas to przesunięcie mapy satellite i map o którym pisałem w komentarzu do notki o miejsce.info. Pisaliśmy do Google w tej sprawie, ale prócz ciepłych i serdecznych podziękowań od automatycznego robota nic nie dostaliśmy ;)

 10. RSS również zostały dodane :)

 11. […] Tagujmy Wrocek to tytuł artykułu jaki ukazał się na nasz temat na blogu o Web 2.0. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tekstem, w którym oprócz opisu Wrocka oraz wypisaniu wad i zalet, znajdziecie trochę naszych opinii na temat tego czym jest i czym będzie Wrocek w przyszłości. […]