miejsce.info – Google Maps wkracza do Polski

miejsce.infoZawsze zazdrościłem Stanom, że mają dokładne Google Maps. Zazdrościłem też Brytyjczykom i Irlandczykom – bo tam kompletne Google Maps były już jakiś czas temu. Z wielkim entuzjazmem przyjąłem więc fakt, że 25 kwietnia Google udostępnił bardziej detaliczne mapy dla Polski. No a teraz mamy już miejsce.info – pierwszy znany mi przykład wykorzystania Google Maps na polskich mapach. Nareszcie skończą się moje męki przy delegacjach do Warszawy lub Gdańska – będę miał wszystko w jednym miejscu. Miejsce.info pozwala tworzyć swoje własne mapki, na których możemy:

 • dodawać opisy (używając HTML, w tym obrazków i linków)
 • definiować trasy
 • zaznaczać miejsca

Czego więcej chcieć od mapy?

Patrząc z perspektywy web 2.0 – teraz można zacząć robić ciekawe mash-ups (miksy?) z tymi mapami. Najciekawsze moim zdaniem miksy kartograficzne to:

 • zillow i trulia– integracja z systemem wyszukiwania nieruchomości
 • zooomr – integracja katalogu zdjęć z Google Maps
 • tagzania – opisywanie świata (chyba nie da się inaczej streścić tagzanii… – przykład – Panorama Racławicka)
 • frappr – tworzenie mapek dla swoich przyjaciół (frappr = firend mapper)

Tutaj jest duży potencjał komercyjny – np. wykorzystanie map do lokalizacji ofert pracy, imprez, nieruchomości itp. elementów dla których duże znaczenie ma lokalizacja geograficzna – takie połączenie kreuje znaczącą wartość dodaną.

Ku inspiracji polecam Programmable Web – katalog miksów który na dzień dzisiejszy ma skatalogowane 428 miksów kartograficznych (nie tylko z Google Maps).

Na marginesie – Google Maps jest też już wykorzystane w serwisie Wrocek.pl, o którym mam nadzieję napisać wkrótce więcej.

8 Responses

 1. Dziekujemy Google ze Polska doczekala sie map z ulicami ale jak pewnie wiekszosc osob zauwazyla, mapy te nie sa dokladne. W porownaniu ze zdjeciami satelitarnymi jest przesuniecie o okolo 20 metrow, przez co punkt po przelaczeniu z Map na Satellite laduje w innym miejscu. Nie mowiac juz o Hybrid, na ktorym wszystkie ulice mieszcza sie na domach :)

  PS: Nie zagladalem do innych miast, bo nie znam ich tak dokladnie, ale we Wroclawiu jest troche bledow z rozmieszczeniem obiektow. Galerie Dominikanska i bodaj Akademie Sztuk Pieknych przesuneli o kilka przecznic :)

 2. Dzięki za pochlebne słowa o serwisie miejsce.info : ) Dzieki też za linka na tagzanię. Wersja beta miejsce.info podąża w zbliżonym kierunku choć doświadczenie przeglądania mapy będzie … drastycznie różne : )

 3. Super! Na to czekałem!
  Co do miksów, to mi podoba się też flagr.com :)

  A miejsce.info faktycznie bardzo fajnie wygląda

  Czas brać się do roboty, API czeka…
  ;)

 4. […] Niedawno pisałem o miejsce.info – miksie google maps pozwalającym tworzyć swoje własne mapy. W tym samym mniej więcej czasie powstał Wrocek.pl – kolejny serwis polski wykorzystujący google maps. […]

 5. […] Serwis jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy kilka chwil i można stworzyć mapę własnych miejsc. Po ukazaniu się strony miejsce.info serwis nie doczekał się jeszcze aktualizacji. Choć jak przyznał jeden z autorów, wersja beta powinna się ukazać i będzie zawierać nowe opcje. […]

 6. czy można zobaczyć mapę sat aktualną?wybudoawłam dom i nie ma go jeszcze na mapie sat

 7. Google co kilka miesięcy zdaje się zmieniać zestaw zdjęć na nowsze ale aktualizacja wgląda różnie. W Australii wykonano specjalnie zdęcia lotnicze dla Google. Zdjęcia Polski pochodzą na razie z Digital Globe. Można sprawdzić kiedy je aktualizowano po raz ostatni używając (dużo mniej przyjemnej niż na miejsce.info :P) mapki -> http://archivetool.digitalglobe.com/

 8. @Marcin Olak – kiedyś musiałem koniecznie sprawdzić datę pochodzenia aktualnego zdjęcia z google maps i zrobienie tego przez wyszukiwarkę digitalglobe było bardzo kłopotliwe – pół dnia w plecy.