Social Networks 3.0

Na Venture Blog znalazłem ciekawy artykuł badający jak rozwijały się “social networks” (jak to przemianować na polski “sieci znajomych”, “ziomkownie” :))). Według autora jesteśmy aktualnie w cyklu “3.0”:

 • 1.0 @ koniec lat 90-tych – sieci tej generacji (jak np. ICQ) miały raczej “techniczny” charakter tj. nie generowały żadnej wartości dodanej przez swoje istnienie (a raczej nikt nie zauważył że taką wartość można wygenerować)
 • 2.0 @ początek 2000 – te sieci skupiały się raczej na samych socjalnych aspektach tworzenia sieci niż na wartości jaką daje sieć sama w sobie; inaczej mówiąc były używane jako “głupie narzędzie”
 • 3.0 @ teraz – aktualnie coraz więcej osób zaczyna dostrzegać wartość takich sieci – ludzie zaczynają naprawdę ich używać

  Social networks inform the conversations that take place among friends on LiveJournal. Social networks enable the discovery of new music on MySpace. Social networks enhance the multi-player gaming experience at Xfire. Social networks now empower recruiting on LinkedIn.

Autor bloga pisze:

I am more than a little excited about Social Networks 3.0 because I believe that social networking will be a crucial element of virtually all online consumer experiences going forward.

Dla mnie osobiście temat “social networks” wydaje się najciekawszy ze wszystkich aspektów web 2.0 – potencjał możliwości tego typu połączeń jest niesamowity. A teraz pytanie za milion dolarów – czy Microsoft kupi LinkedIn i włączy to do Windows Live czy też stworzy własny tego odpowiednik? I kiedy?

5 Responses

 1. “Social networks” to rzeczywiscie najciekawszy temat web2.0, który dopiero pokazuje w jakim kierunku idzie. Na razie są to miejsca raczej rozrywkowe.
  Co do pytania za milion dolarów, to raczej zadałbym pytanie kiedy google stworzy Google Link, które będzie w stanie w jednym miejscu łaczyć różne powstające SocialNetworks, gdzie po zarejestrowaniu się będzie możliwe połaczenie w jednym miejscu wszystkich swoich kontaktów z różnych sieci, czy to linkedIn, czy OpenBC, czy też innych.

  PS. Dobry pomysł z tym blogiem.

  Rafał

 2. Zastanawialem sie dokladnie nad tym samym: w ktorym momencie powstanie usluga “all networks”, konkretniej jakis standard wymiany informacji, ktory po dwoch-trzech duzych sieciach zastosuja takze coraz mniejsze (lub np. narodowe) sieci. Akurat laczenie LinkedIn z np. Orkutem troche mija sie z celem, bo te sieci maja kompletnie odmienny charakter i cel; sadze, ze przede wszystkim warto byloby stworzyc import/eksport kontaktow, tzn. np. w sieci A moge zaimportowac wybrane kontakty z sieci B prze interfejs sieci A. Oczywiscie prywatnosc jest problemem, ale to da sie zrobic, zwlaszcza jesli to bedzie wlasnie odpowiedni protokol.

 3. Interia przeprowadza właśnie beta testy systemu social network : http://wirtualnemedia.pl/document.php?id=529605

 4. Nawiązując do komentarza Elsindela. Istnieje już jeden system, który pozwala zaimportować kontakty inkedIn.com, jest to sieć http://www.doostang.com. Zgadzam się także, że w chwili obecnej nie należy łączyć LinkedIn.com z Grono.net, ale czy np. Google lub Yahoo będzie się nad tym zastanwiało? Najważeniejsza jest liczba informacji, a wtedy już nic się nie ukryje. Będzie wiadomo, że Pan X, dyrektor z Firmy Y, ma swoją podstronkę w MySpace.com i zdjecia na Flickr, a profil biznesowy w LinkedIn, cóż jedynie będzie brakowoało informacji o jego karcie kredytowej. I takie połaczenie sieci pod kątem liczby informacji będzie miało sens.

 5. Społeczności „Social Networks”

  Podobno dowolne dwie osoby na ziemi łączą ich wspólni znajomi, dokładniej – znajomi znajomych… – konkretnie sześć takich kontaktów. W pewnym związku z tą tezą w internecie pojawiły się portale, które oferują tworzenie podobnych &#…